Muuttotarkastaja kävi
Olen pessyt ikkunat syyskuussa / lokakuussa ulkoa ja ikkunoiden välistä sekä tietenkin sisältä.
Pesin ikkunat sisältä viime vkolla.
Nyt pitää ennen muuttoa pestä ikkunat. Näillä pakkasilla? Jos en pese, tulee kuulema lasku siivousfirman suorittamasta pesusta.
Siis mitä ihmettä? Muuttaessani tähän kämppään oli ikkunat likaiset ja tahraiset.
Uskallan väittää, ettei edellinen ollut koskaan pessyt asuessaan tässä ikkunoita; ikkunoiden väliset puulistat olivat sellaisen noen ja hiekan kuorruttamat.
Nyt olivat puhtaat, voin vaikka mennä takuuseen. Olen siisti ja tarkka ihminen.
Kommentit (3)
Miten edes onnistuu ikkunanpesu ulkoa näillä pakkasilla? Tuo on tosi epäreilua muutenkin, että itse on joutunut muuttamaan likaiseen/siivoamattomaan, mutta sitten itse pitää jättää se tiptop kuntoon. Koskaan en muuten siistiin asuntoon ole päässyt muuttamaan, aina on ollut jotain likaa tai sotkua siellä edelliseltä asukkaalta, joskus on joutunut ihmettelemään, että onko siivottu lainkaan.
Kannattaa aina kuvata asunto ennen muuttoa tarkasti ja mieluiten laatia kuntotarkastuslomake johon merkitset havaitsemasi puutteet yhdessä vuokranantajan tai hänen edustajansa kanssa. Näin vältyt ongelmista pois muuttaessasi. Itse olen kuvannut kaiken ennen muuttoa varmuuden varaksi.
No sano niille, ettet pese uudestaan ja piste. Ei mitään anomuksia, vaan asia esitettynä kuin se on. "Näin on". Laskun voit lähettää käräjäoikeuteen ja liitteeksi kuvat ikkunoista.