Kertokaa miten mun pitää elää että saan tän kuivan ihon kuntoon
Kommentit (27)
Kärsin samasta asiasta, tosin siksi että tupakoin ja juon liikaa kaljaa ja viiniä iltaisin. Sellaisina viikkoina kun pidän noista breikkiä niin juon hemmetin paljon vettä ja vihreätä teetä.
Sellaisen voiteen löysin apteekista kun eucerin aquaphor. On erittäin toimiva ja riittoisa, laitan illalla/yöllä paksun kerroksen naamalle ja erityisesti kuiviin kohtiin. Aamulla iho on yleensä suht normaali sen jälkeen. Voi sitä laittaa aamullakin mutta se tosiaan kiiltää sitten kaikkien nähtävänä koko päivän, kun imeytyy erittäin hitaasti.
Joka päivä pesu, saippuan tilalle voi koittaa kosteusvoidetta vaikka Aqualan L apteekista.
Suojaa ihoa pakkaselta. Älä pese tai rasvaan ihoa aamuisin vaan iltaisin, luontainen rasva suojaa ihoa kylmältä.
Syö miten parhaaksi näet. Stressikin saa ihon reagoimaan esimerkiksi kuivahtamalla tai muilla iho-oireilla. Iho saattaa myös kutista sekä hilseillä, paakkuuntua paikoittain jne.
Onko sauna huono vai hyvä?
Entä ihon kuorinta öljy/suola-seoksella?
Ap
ET pääse ihostasi eroon, atoopikko. Ei siihen auta kuin -allergia testit, -terveellinen elämä, ja se rasvaus.
Vierailija kirjoitti:
Syö miten parhaaksi näet. Stressikin saa ihon reagoimaan esimerkiksi kuivahtamalla tai muilla iho-oireilla. Iho saattaa myös kutista sekä hilseillä, paakkuuntua paikoittain jne.
Lisään että ahdistuskin hyvin voimakkaana aiheuttaa erilaisia keho-oireitakin. Kannattaa muistaa että joskus se keho vain hetken oireilee eikä siihen välttämättä auta sen suuremmin mikään. Tuleehan ne mustapäätkin ulos, samoiten hiki, virtsa sun muut asiat.
Omega 7 tyrniöljykapselit auttavat kosteuttamaan ihoa ja limakalvoja.
Hanki nyt vaan se riittävän iso ja tehokas ilmankostutin. Sellainen haihduttava on ehdottomasti paras, jos sähkölaskun kestää.
Vierailija kirjoitti:
Hanki nyt vaan se riittävän iso ja tehokas ilmankostutin. Sellainen haihduttava on ehdottomasti paras, jos sähkölaskun kestää.
Täältä myös ääni ilmankostuttimelle. Sekä riittävälle vedenjuonnille.
Suunnilleen ikinä en ihoani rasvaa edes talvella eikä ole iho-ongelmia. Ainoa paikka joka itselläni rasvaa kaipaa on huulet, niihin levitän sheavoita.
Ilmankostutin, ihotyypille sopiva rasva, omega3 ja ruokavalio. Näillä selviän pitkän talven yli, jos yksikin näistä unohtuu, iho voi huonosti ja kuivuu. Vettä kannattaa myös juoda paljon.
Vaihda luonnonkosmetiikkaan. Öljypuhdistus, vesipohjainen kosteuttava kasvovesi (suihkutetaan ja painellaan iholle, ei pyyhitä pumpulilla) ja lopuksi kasvoöljy. Saunassa iho kannattaa suojata balmilla, ainakin posket ja muut kuivat/herkät kohdat. Toimii.
Kalanmaksaöljyssä on myös a- ja e-vitamiinia hyvin imeytyvässä muodossa, tärkeä iholle. Auttaa myös kuukautiskipuihin.
Kertoisin, jos tietäisin. Välillä kuvittelen tietäväni, mutta sitten jokin muuttuu eikä mikään enää toimi. Tämä talvi on ollut pahin vuosikymmeneen ja alkoi jo heti syksyllä ilmojen kylmettyä.
Ainoat asiat, joista olen varma, ovat päivittäinen peseminen ja kortisonin välttely. Jos en peseydy tai käytän kortisonia, lopputulos on poikkeuksetta huonompi.
Vierailija kirjoitti:
Onko sauna huono vai hyvä?
Entä ihon kuorinta öljy/suola-seoksella?
Ap
Sellainen kova lämpötilan vaihtelu ei ole ikinä iholle hyväksi. Harvoissa maissa saunotaan niinkuin Suomessa. Lämmin ja höyry on ihan eri asia kun lähes sata astetta lämpöä.
Syö öljyjä ja vältä sokereita