Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Paljonko teillä on ruokakulut kahden aikuisen perheissä?

Vierailija
06.02.2024 |

Meillä menee liikaa rahaa ruokaan.  800-1000 € kuukausittain. Tuossa on kyllä mukana  talouspaperit ja muita perus taloustarvikkeita.  Niihin menee muutama kymppi kuukaudessa.

Ruoka tehdään itse eli harvemmin mitään eineksiä.  Harvoin haetaan pizzaa tms. Ehkä kerran kuukaudessa.  

Miten muiden samankokoisten perheiden ruokakulut?

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
06.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

200-250€ ruokaan eikä paljon katsota hintoja, tehdään kaikki ruoka itse ja mitään turhaa leipää ei mussuteta.

Vierailija
2/4 |
06.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Aika paljon. Eikö tuohon muka kuulu mitään puolivalmisteita tai herkkuja? Minulla ja miehellä menee 400 €/kk, + molemmat syövät työpaikalla lounaan. Syömme perusruokaa itsetehtynä. Voisin sanoa yhden suurimmista säästöistä tulleen, kun alkoi aamuisin syömään puuroa. Leipä lisukkeineen on suhteellisen kallista. Vielä lisähuomiona voin sanoa, että mielestäni pariskunta ei ole perhe. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
06.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Aika paljon. Eikö tuohon muka kuulu mitään puolivalmisteita tai herkkuja? Minulla ja miehellä menee 400 €/kk, + molemmat syövät työpaikalla lounaan. Syömme perusruokaa itsetehtynä. Voisin sanoa yhden suurimmista säästöistä tulleen, kun alkoi aamuisin syömään puuroa. Leipä lisukkeineen on suhteellisen kallista. Vielä lisähuomiona voin sanoa, että mielestäni pariskunta ei ole perhe. 

Meillä noin 300-350€ kk. Kahden hengen perhe,vai mikä me ollaan...kaksioko . No,mikä vaan mutta perhe käy meille  Tuo summa sisältää pesuaineet ,hygienian ym ja ruuat tehdään itse 

Vierailija
4/4 |
06.02.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tällä hetkellä n 450e per kk, max 500e. Tuossa pesuaineet, vessapaperit yms mukana. 

Sunnuntaisin 5 syöjää, muuten 2. Olemme kotitoimistolla joten 2 lämmin ateriaa joka arkipäivä

Ruuat tehdään itse, viikko suunnitellaan tarjousten mukaan tai täydennetään kaappeja kun on (liha/kala) tarjouksia. 

Tuostakin voisi tinkiä esim halvemmalla kahvilla (nyt 26e/kk) tai juustolla (34e/kk) tai jättämällä vaikka pähkinät ostamatta.