Oletko palannut uudesta työstä takaisin vanhaan työpaikkaan?
Esimerkiksi 6kk- 2 vuoden sisällä, mikä oli syynä ja miten suhtautui uusi työyhteisösi, entä millainen vastaanotto oli kun palasit vanhaan takaisin? Mikä oli syynä paluuseesi?
Kommentit (7)
O. En toki siihen vanhan työhön palannut, mutta samaan työpaikkaan ylempään rooliin. Koska sellainen avautuii ja tulin siihen valituksi. En ehkä olisi tullut valituksi, ellen oli ensin lähtenyt muualle ja saanut lisäpätevyyttä.
miten suhtauduttiin? Suhteellisen asiallisesti, mutta tämä on ala jolla kilpailu on kovaa ja aina riittää ihmisiä, jotka omasta mielestään olisivat pätevämpiä. Osa heistä sanoo sen ääneen, osa kiukuttelee itsekseen - mutta ei sitä voi jäädä suremaan.
Olen. Aina lähtenyt töistä siltoja polttamatta ja niin hyvässä hengessä kun pystynyt. En ole koskaan saanut potkuja ja työnjälkeä on pidetty hyvänä. Joskus olen soitellut takaisin firmoihin missä ollut ja ottavat aina mielellään töihin jos töitä vaan on. Työyhteisössä ihan normaalisti kohdeltu paluun jälkeen.
Pari ex-kollegaa on tehnyt näin. He vaihtoivat toiseen yritykseen töihin, ja lähtivät vanhasta yrityksestä hyvän työtarjouksen tjms takia ns. hyvissä väleissä. Joillekin tarjottiin vanhassa yrityksessä parempaa paikkaa (huomattiin mitä menetettiin), joillain taas aikaa kului riittävän pitkään välissä jolloin he aloittivat tavallaan tyhjältä pöydältä. Tämä kuvio voi onnistua jos ei ollut mitään erityistä syytä miksi vanhassa työpaikassa ei olisi voinut jatkaa.
Minuakin on pyydetty pariin edelliseen työpaikkaan takaisin, molemmissa huomattavasti vastuullisempaan rooliin kuin aiemmin. Työnantajan näkökulmasta tällaisessa tilanteessa tietää mitä saa (varsinkin jos on pidetty työntekijä) ja parhaimmillaan saa lisää kokemusta keränneen henkilön takaisin työyhteisöön. Työntekijän kannalta taas jos lähtee ilman että on polttanut sillat takanaan, pääsee tekemään töitä tutussa ympäristössä. Joskus vanha työpaikka on myös hyvä tapa downscalata, jos on ollut tekemässä uraa muualla.
Olen ja sen olen oppinut, että ei todellakaan kannata palata takaisin, jos se juurisyy(t) eivät ole korjaantuneet työpaikalla. Paska lentää takaisin tuulettimeen jossain vaiheessa.
Olen, yhden kerran. Kokeilin olla toisessa työpaikassa, koska ajattelin tarvitsevani vaihtelua ja että työpaikan vaihto edistäisi uraani.
Oltuani muutaman kuukauden uudessa työpaikassa, tajusin miten hyvä paikka se entinen oli.
Sattuikin niin, että entinen pomoni soitti minulle ja kysyi, että voisinko mitenkään ajatella, että tulisin takaisin. Sanoin itseni irti uudesta työpaikasta lähes siltä istumalta ja muistan miten helpottunut olin.
Yrityskauppojen myötä jouduin palaamaan yritykseen johon vannoin etten palaa koskaan. Huvitti kun samat tyypit teki samoja hommia vieläkin.