Jos voisit yhdistää mitkä vaan kaksi presidenttiehdokasta yhdeksi Frankensteinin presidentiksi, mitkä valitsisit?
Kaikki ehdokkaat on jotenkin kehnoja, osassa heistä on hyviä puolia, mutta sitten taas niin huonoja puolia, ettei vaan pysty äänestämään.
Ehdoton nounou itselleni ovat Stubb ja Haavisto, joiden sähköverkkosuhmurointi kirpaisee yhä joka kerta sähkönsiirtolaskua avatessa. Luvattiin, ettei suomalaisilta peritä kohtuuttomia siirtomaksuja, silti siirtomaksu on pahimmillaan ollut moninkertainen sähkölaskuun verrattuna ja onhan näitä kuluttajariitoinakin vireillä. Karsea virhe myydä verovaroin kustannetut sähköverkot ulkomaisille rahoitusyhtiöille, päästää kansan lompakolle ilman mitään limittiä.
Jos voisi yhdistää kaksi, valitsisin Rehnin rauhallisuuden ja vakauden vuoksi ja ottaisin siihen särmänä mukaan aavistuksen Li Anderssonia tuomaan vähän jännitystä.