Lue keskustelun säännöt.
Loppuuko laihtuminen jossain vaiheessa jos syö koko ajan
Kommentit (4)
Mä tiputin 10 kiloa karppaamalla ja kun saavutin tavoitepainoni tippui vielä 4 kiloa. Siinä on paino nyt pysynyt jo yli 2 vuotta vaikka edelleen syön ihan samalla tavalla kuin aiemmin. Eli tämä 56 kiloa on minun hyvänolonpainoni.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
elimistö jarruttélee ja alkaa kuluttamaan ihmisestä mm. lihaksia
Jos kalorimäärä on niin iso, että jossain vaiheessa se kevyempi kroppa kuluttaa juuri sen verran. Ja nälkiintymisessä (jos siis mennään noin pienille kaloreille) kulutus on pieni, kun kaikki elintoiminnot eivät enää pelaa normaalisti. Siinä vaiheessa lihaksetkin on aika lailla kulutettu.
ja hivenaineiden tarve on jokaisella hieman yksilöllinen, ja kun oikea ruokavalio ja sopivat määrät on löydetty, paino lakkaa nousemasta/laskemasta kun henkilökohtainen terveys+ihannepaino on saavutettu. Kalorit ovat suuntaa-antava tapa painon muokkauksessa, mutta ihan hienosäätöön ne eivät toimi.