Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Op-ryhmä ja tunnistautuminen

Vierailija
07.01.2024 |

Minulla on yksi loppuunmaksettu henkivakuutus OP-ryhmässä, ei muuta asiakkuutta. Olen saanut sieltä tu5nnistautumispyynnön ja kirjauduinkin heti toisen pankin tunnuksilla sinne, mutta tunnistautuminen ei ohjeiden mukaisesti onnistunutkaan. Olisi pitänyt ensin tehdä jokin digisopimus ja antaa kaikenlaisia oikeuksia heille, mitä en halunnut tehdä, eikä ne tekstitkään liittyneet mitenkään tunnistautumisen vaan johonkin edunsaajuuteen yms.

Myöhemmin tuli uusi kirje ja siinä kerrottiin jo suoraan, että että pitää tehdä tuollainen sopimus, jos haluaa netissä tunnistautua, mutta sitä ei mitenkään perusteltu. Johonkin muuhun pankkiin on riittänyt kopio henkilötodistuksesta eikä verottajalle, terveydenhuoltoon yms ole muistaakseni vaadittu mitään kaikenkattavia sopimuksia vaan ihan pankkitunnuksilla tai mobiilivarmenteella on voinut vahvistaa olemassaolonsa. Miksiköhän tuo OP-ryhmässä on noin vaikeaa? Nyt pitäisi käydä konttorissa keskellä päivää tai soittaa ja sopia jokin aika, mikä sekään ei siis onnistu netissä. 

Kommentit (8)

Vierailija
1/8 |
07.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei kai nyt pankkiin pääse kirjautumaan, jos ei ole edes tiliä pankissa? Eikä nyt varsinkaan toisen pankin tunnuksillla?

Vierailija
2/8 |
07.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyse oli vakuutuksesta ja kyllä nimenomaan sinne palveluun pääsee kirjautumaan toisen pankin tunnuksilla tai mobiilivarmenteella. Sillä he olisivat kai tunnistaneet minut, mutta halusivat jonkin digipalvelusopimuksen pakottaa siinä samalla. Se tuntui turhalta, kun tosiaan en ole sen pankin asiakas, ja tätä sopimusta ei edes mainittu ensimmäisessä kirjeessä. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/8 |
07.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kirjautumisessa ei siis ollut ongelmaa ja se sopimuspohjakin tuli omalla nimelläni, mutta olisin vain halunnut naputella sinne vakuutukseni numeron ja mitä muuta siinä pitikään ilmoittaa tunnistautuakseen, mutta systeemi ei päästänyt siihen asti. 

Vierailija
4/8 |
08.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Eikö kellään muulla täällä ole ollut tätä ongelmaa? Koska lähettivät toisen, eri tavalla muotoillun kirjeen, niin epäilen tuon digisopimuksen kyllä hiertäneen muitakin. 

Vierailija
5/8 |
08.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Mitä tapahtuu, jos teet sen digisopimuksen?

Vierailija
6/8 |
08.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Mitä tapahtuu, jos teet sen digisopimuksen?

Siinä oli jotakin, että että viestivät vain jossain digikanavissaan jatkossa ja muuta, mitä en muista. En kuitenkaan siis käy heidän digikanavissaan koskaan, koska olen vain asiakas tuon yhden vakuutuksen kautta ja sekin on loppuunmaksettu. 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/8 |
08.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tai onkohan jollakulla kokemusta konttorilla tunnistaumassa käymisestä, tuleeko siinäkin eteen jotain ennaltailmoittamatonta sopimus"pakkoa" vai riittääkö että esittää vain paperit?

Vierailija
8/8 |
08.01.2024 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei nyt oikein löydy täältä kokemuksia tunnistautumisesta, vaikka on lakisääteinen juttu?

En tosin itsekään muista, miten olisin tunnistautunut nykyiseen vakuutusyhtiööni.