Tyhmä kysymys automaattivaihteisesta autosta..
Kun vaihteen laittaa kohtaan P, tarvitaanko erikseen vielä käsijarru kun jätetään auto parkkiin?
Kommentit (12)
En osaa sanoa, ei siitä ainakaan haittaa ole. Eikös joissain se käsijarru mene automaattisesti päälle kun laittaa p asentoon vaihteen?
Ei. P pysäköi auton ilman käsijarrua ja autossa on silloin jarrut päällä.
Jos pysäköit mäkeen, käsijarru kannattaa silti laittaa varmuuden varalta. Ihan samoin kuin manuaalivaihteisessa autossa.
Uudemmissa autoissa käsijarru menee automaattisesti päälle P asennossa.
Lavettiauto haki juuri naapurin pihasta auton.
Kyllä mulla tapana vetää P-asennossa eli parkissa käsijarru päälle. Ainakin mun volkkarissa on se vaihtoehto.
Ennen P-vaihde lukitsi vaihdelaatikon sellaisella hennolla tapilla. Liekö nykyisissä vahvempaa tekoa.
Ei tarvita se lukitsee myös vetävät pyörät. Yli 20 vuotta automaatilla ajanut. P-asentoon laittaessa tulee painas jalkajarrua ettei auto liiku samoin kun siirtää takaisin D-asentoon takaisin.
Ei tarvitse p = parkki. Toki käsijarrua on joskus aina hyvä käyttää vaikkei olisi tarve. En ole käyttänyt käsijarrua parkissa edes manuaaleilla kuin silloin jos on mäessä parkki. Automaatilla ei lähde auto liiku kuin N tai D vaihteella, toki myös on nämä 1 ja 2 tai niin kuin meillä oli 3 ja 4 edellisessä.
Minä laitan vain mäkeen parkkeeratessa käsijarrun vielä lisäksi.
Mitään haittaa ei ole käsijarrun käytöstä vaan kertoo lähinnä laiskuudesta jos sitä ei käytä. Käsijarrun käyttö pitää sen toimintakuntoisena niin ei myöskään tarvitse katsastuksessa jännittää.
Periaatteessa kyllä.