Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Haluatko näyttää keskisormea hallitukselle ja EK:lle?

Vierailija
31.12.2023 |

Lakkoilu ei toimi siihen, siinä menetät vain oman palkkasi. EK eikä hallitus tule lakkoilulla luovuttamaan.

Nopein tapa saada viesti perille EK:lle, on rajoittaa omaa kulutustasi.

EK:lle ja hallitukselle sinun ainut arvosi on kuluttajana, ei ihmisenä. Mitä enemmän kulutat, sitä enemmän he voittavat.

Me suomalaiset esimerkiksi ostetaan kolminkertainen määrä vaatteita verrattuna 80-lukuun. Pärjätään varmasti paljon vähemmällä, mun ei ole tarkoistus käydä vaate- eikä kenkäkaupoissa ensi vuonna kertaakaan.

Gazassa kansa on saanut viime viikkoina avustusjärjestöjen mukaan noin 10 prosenttia siitä elintarvikemäärästä mitä tarvitsevat. En suosittele kenenkään menevän noin tiukille, mutta katso käyttämäsi kaupan sovelluksesta paljon tänä vuonna meni ruokakauppaan ja vähennä ensi vuonna 10-20 prosenttia. Hävikki on tuhlausta.

Sinun velvollisuutesi ei ole pitää pystyssä yhtään ravintolaa tai kapakkaa. Kutsu mielummin kavereita kylään.

Kirjakaupan sijasta käytä kirjastoa.

Älä osta luotolla, elä tulojesi mukaan ja vähennä velkaa.

Älä matkusta, tutustu mielummin lähiympäristöösi kävely- tai pyöräilymatkan päässä.

Mikä olisi sinulle helpoin tapa vähentää kulutustasi 2024? Kaikki vinkit kehiin.

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
31.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Asuminen on suurin kustannus, mutta siitä on vaikein säästää. Kauempana olisi edullisempi asua, mutta sitten tulisi matkakustannukset, nyt pääsen kävellen töihin. 

mutta olen mukana jättämällä ravintolat ensi vuonna väliin. Eväät töihin. 

Vierailija
2/5 |
31.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
31.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija
4/5 |
31.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

 Tontsa 

Vierailija
5/5 |
31.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Hieno ajatus! Levitetään tätä! Lopetetaan mekin, joilla olisi varaa, kulutus minimiin ainakin tämän hallituksen ajaksi!