Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Kuinka monta kaunista piirrettä pitää olla,

Vierailija
07.12.2023 |

jotta henkilö olisi mielestänne kaunis? Luen "Jokaisen naisen opasta" vuodelta 1947, ja siellä todetaan, että jokaisessa ihmisessä on joku kaunis piirre, esim. pehmeät kädet, hyvä ryhti, pitkä kaula, pyöreä lantio, uljaat poskipäät... Ja sitten vaan kehotetaan korostamaan sitä. Vaikuttaa tosi erilaiselta kauneuden määritelmältä kuin nykyään, jolloin joka ainoan osasi pitää olla kaunis, tai sitten et ole kaunis ollenkaan. 

Kommentit (7)

Vierailija
1/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Onko pitkä kaula kaunis?? Minusta se on aina ollut ruman näköinen ja saa ryhdinkin näyttämään huonolta, kun kirahvinkaula kenottaa eteenpäin.

Vierailija
2/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Yksi riittää: Sisäinen kauneus..<3

 

Ja aina voit korostaa niitä puolia, joihin olet itse itsessäsi tyytyväinen.

 

Ja muistuttaisin, että lähes jokainen on jonkun mielestä kaunis ja joku viehtättyy niistä "ei toivotuistakin" piirteistä naisella.

Pitäisi olla vaikka sirot sääret, ja kuitenkin on niitä, joita kiehtoo paksut ja vahvat jalat.

Pitäisi olla todella hoikka, no joku tykkää kurveista.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Pyöreä lantio??

Vierailija
4/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

8 tai 9 olisi hyvä olla.

Vierailija
5/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauneusihanteethan vaihtuu niinku markettimuoti. Yksi vuosi pitää olla äärimmäisen siro, toisena Kardashian ennen laihdutusta ja silikonien poistoja.

Parempi olla vain omaitsensä, oppia rakastamaan itseään semmoisena kuin on ja jättää nämä kaikenmaailman näkemykset, siitä, mikä on kaunista lukematta..

Pelkkä huulien täyttö on hyvä esimerkki siitä, kuinka ne on joskus muodissa joskus ei.

Vierailija
6/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Nykypäivän vääristyneen ja muokatun somekulttuurin vuoksi naisella on paineita olla:

Hoikka JA YLi muodokas. Ilman rasvaa tai selluliittia, jota on 90% naisista jossain päin kehoa, yleensä reisissä.

Kapeat kasvot mutta paksut huulet ja isot silmät, korkeilla poskipäillä.

Hiusten pitää olla paksut ja kiiltävät.

Vaatteiden viimestä muotia...

Ihossa ei saa olla luomia, finnejä tai ihohuokoisia vaan iho on kuin nukella.

Kaikki tämä on luonnotonta eikä esiinnyt yhdelläkään ihmisellä tätä kaikkea muokkaamatta, joten turha tämmöistä mielikuvitusolentoa on lähteä matkimaan, kun ei semmoista ole.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/7 |
07.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kauneus on aina katsojan silmässä.

 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän seitsemän yhdeksän