Kiinteistövälittäjät: kertokaa työpäivästänne/ työstänne.
Hyviä/ huonoja puolia? Palkkaus?
Olen työhöni leipääntynyt sairaanhoitaja, mutta koska minulla ei muuta koulutusta ole, on uuden työn etsiminen haasteellista. Minua on alkanut kiinnostaa kiinteistövälittäjän työ. Minulla on jonkin verran kokemusta myyntityöstä ja tietysti asiakaspalvelusta ja sisustus/ asuminen on intohimoni.
Kommentit (5)
Vierailija:
Eli tietty prosentti välityspalkkiosta toimeksannon saajalle ja kaupat tehneelle.
Paljon soittelua, toimeksantojen yrittämistä, tietojen laittoa koneelle.
Iltasin näyttöjä..
Kotoa pystyy tekee paljon, ei tarvi aina lähteä toimistolle.
Ja paljonko tienaat? Paljonko alalle tullut keltanokka tienaa? Pärjääkö sillä? ap
Kesäisin tienaa todella mukavasti. Mä olen pelkällä provikalla+kilsat+puhelin. Talvisin vähä hiljasempaa mut pistän kesällä sivuun.
Oon alusta asti pärjänny ihan mukavasti, ennen olin myyjänä huonekaluliikkeessä.
Toki alussa tarvi työtä tehdä, että sai toimeksantoja, mutta mulla oli motivaatiokin aika korkealla :)
Suurin osa ajasta aluks meni tosiaan soitteluun, yksityisiltä yritti saada kämppiä yms.
Muutamien kauppojen jälkeen alko rullaamaan. En voi prosentteja sanoa mitä saan, mutta useempi tonni per kauppa jää käteen jos puhutaan normaalihintaisesta rivarista tai okt:sta. Nyt kauppoja n.3-5/kk.
Aamulla meen toimistolle 9-10 pintaan. Soittelen yksityisille myyjille saisko myyntiin niiltä. Katon spostit, vastailen. Laitan uusia toimeksantoja koneelle.
Hankin isännöitsijäntodistuksia, rasitustodistuksia, hoidetaan myös lainhuutoja.. Eli paperihommaa.. Valmistelen kauppoja, sovin näyttöjä, puhelimessa tulee oltua :)
Viiden maissa kotiin, vloppusin ja iltasin näyttöjä, sovin ne täysin mun ja miehen aikataulujen mukaan.
Ja aikaisempaa kokemusta alalle ei siis tarvita? ainakin skv sanoo kouluttavansa tehtävään...
ap
Eli tietty prosentti välityspalkkiosta toimeksannon saajalle ja kaupat tehneelle.
Paljon soittelua, toimeksantojen yrittämistä, tietojen laittoa koneelle.
Iltasin näyttöjä..
Kotoa pystyy tekee paljon, ei tarvi aina lähteä toimistolle.