Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Veganismi on vapaaehtoista ruokarajoitteisuutta. En siis ymmärrä valitusta esim. siitä, ettei armeijassa ole tiettyä vegeruokaa.

Vierailija
03.12.2023 |

https://www.hs.fi/kotimaa/art-2000009979164.html

"Hän joutui kuitenkin keskeyttämään asepalveluksensa, koska hänelle ei pystytty järjestämään porkkanatonta kasvisruokaa."

Muistutan, että veganismi on ruokarajoitteisuutta omasta tahdostaan. Se ei ole ruoka-allergioiden kaltaista ruokarajoitteisuutta, koska allergikko ei ole itse allergioitaan valinnut, eikä kukaan allergikko varmasti haluaisi olla vapaaehtoisesti allerginen. Moni ruoka-allergikko söisi mielellään niitä ruokia, joille on allerginen, jos vain pystyisi niitä terveellisesti syömään.



Mutta vegaanien osalta minun on hyvin vaikea ymmärtää, miksi vapaaehtoisuuteen perustuvan ruokarajoitteisuuden nimissä aletaan valittamaan, kuinka jossain valtion instanssissa ei ole henkilölle itselleen sopivaa ruokaa.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
03.12.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Up.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla