Raskaana, koeajalla töissä ja alkoholipitoinen työmatka edessä
Ihana ilouutinen 2 vuoden yrityksen jälkeen: meille tulee pikku kakkonen :-) Viikkoja ei ole kasassa vielä viittäkään, mutta seuraavat asiat alkoivat heti mietityttää:
Olen vasta aloittanut uudessa työpaikassa (jossa pomoni on mies joka ei ymmärrä että ihmisillä voi olla muutakin elämässään kuin työ, kuten esim. perhe). Koeaikani päättyy maaliskuussa, ja minun laskujeni mukaan olen niihin aikoihin viikolla 16, eli raskaus näkyy ihan taatusti jo reilusti ennen koeajan päättymistä. Raskauden perusteellahan ei voi ketään irtisanoa, mutta toisaalta jo työhaastattelussa kyselivät olenko aikeissa tehdä lisää lapsia. Kysymyshän ei ole edes laillinen, ja siksi valehtelin päin naamaa että " ei kyllä meidän perheen lapset on tehty" (vaikka siis kova yritys oli päällä!) Kinkkinen tilanne, vai onko? Onko kellään ollut vastaavaa? Mitä tapahtui?
Hyviä ehdotuksia kaipaan myös seuraavaan ongelmaan: olemme lähdössä työmatkalle pienellä porukalla, ja tiedän, että tulemme illastamaan viinien ja avecien kanssa sekä istumaan iltaa alkoholipitoisten juomien kanssa (jengi oikein odottaa sitä, ja itsekin odotin vielä pari viikkoa sitten..) Miten ihmeessä selviän " kärähtämättä" työreissustani??!! Kaikki tietävät etten yleensä sylje lasiin... Mitä konsteja olette käyttäneet?
Tulipas tarinaa! Kiitos jos jaksoit lukea loppuun :-)
Kommentit (15)
Eli lain mukaan työnantajalle pitää ilmoittaa raskaudesta 2 kk ennen äitiysloman alkua. Työnantajalle ei tarvitse ilmoittaa aiemmin, eikä kannatakkaan. Koeajallahan periaatteessa saa irtisanoa ilman syytä, mutta raskaus ei saa olla edes koeajalla syy työsuhteen päättämiseen ja työnantajan on vaikea osoittaa, että irtisanomisen syynä on joku muu asia kuin raskaus, jos irtisanottu on raskaana.
Aina jos tulee irtisanotuksi vaikka koeaikana ja syynä on raskaus kannattaa ottaa yhteyttä liittoon tai muuhun vastaavaan, jotta työnantajan saa vastuuseen.
Eli jos työnantaja asiaa kysyy, saat valehdella, koska asia ei hänelle vielä siinä vaiheessa kuulu ja sen ei lain mukaan myös pitäisi vaikuttaa koeajan päätöksiin.
Tosi kinkkinen tilanne. Itse erosin työpaikastani koska olin muutenkin siinä tilanteessa, että homma ei toiminut.
Mitä siihen kosteaan työmatkaan tulee, niin lisäisin listaan yhden tekosyyn alkojuomien käyttämättömyyteen: tipaton tammikuu ja uudenvuoden lupaus.
Tein ylläriplussan vain jokunen päivä työn alkoituksen jälkeen... Minä en kertonut raskaudestani kuin vasta viikolla 18 eli siihen asti pystyin vaatteilla peittämään sen. Olen hoikka, mutta vatsanikin pyöristyi hitaasti (varsinkin ensimmäistä odottaessani) eivätkä työkaverit tunteneet minua joten eivät osanneet edes epäillä. Meillä oli myös yksi Tallinan matka, mutta itse " sairastuin" juuri mukavasti päivää sitä ennen... Oli meillä työpaikan juhlatkin, mutta siellä esitin juovani viiniä - join hitaasti pieni siemauksia, kannoin lasin muualle... otin toisen ja sitä rataa. Pomoni oli onneksi kuitenkin ymmärtäväinen, kun lopulta kerroin. Sitäpaitsi lain mukaanhan ei tarvitse kertoa, kun vasta 2kk ennen äitiysloman alkua. Ilmoitukseni jälkeen kaikki alkoivat yhtäkkiä nähdä mahani kasvun :)
Moi,
minä tilasin esikoista odottaessani baarissa " siidereitä" , jossa oli kivenäisvettä ja omenamehua, täydestä meni, jopa niin täydestä, että sitten kun vatsa jo näkyi, sain paheksuvia katseita osakseni :D
Alkoholi on kyllä mielenkiintoinen asia. Ihan oikeasti, tuntuu että olet jotenkin syntinen ja todella outo jos et ota alkoholia! olet automaattisesti raskaana :) tämän olen itse todennut kun en kauheasti pidä alkoholista, eli harvemmin otan.
ihminen ei saisi itse valita.
Voithan mukamas juoda alkoholi drinkkejä, mitens sitten jos joku tuo snapsit pöytään ja tarjoaa ? kieltäydytkö?
eli suosittelisin vetoomaan lääkekuuriin, esim kolmiolääkkeet... antibioottikuuri.....
ja onnea odotukselle :)
sano vaan että ärsyttävää kun on antibioottikuuri jonka kanssa ei sovi ottaa yhtään alkoholia ja käytä heti alusta alkaen hieman löysempiä vaatteita, " uusi tyyli" . Toivottavasti sulle ei iske kova pahoinvointi, itse paljastuin kun en kyennyt istumaan kahvilla kenenkään kahvinjuojan vieressä yökkäämättä.
Lääkekuuriin vetoaminen on hyvä veto, samoin kosteisiin
ravintolailtoihin tuleminen autolla. Itse vetoan aina siihen,
kuinka vaikea on kulkea julkisilla jne., ja sitten tulen autolla
paikalle.
Alkoholin juomista voi myös esittää. Samaa viinilasia voi olla
ns. juoda koko illan. Oikeasti joka väliin juo vain vettä tms.
Harva oikeasti seuraa, kuinka monta alkoholilasia on tyhjentänyt.
Hyviä korvikkeita ovat myös alkoholittomat drinkit, viinit ja
oluet. Voi varautua esim. omalla alkoholittomalla viinipullolla,
jota sitten käy kaatelemassa lasiin joka välissä.
Eräissäkin juhlissa kuljin kaatelin huolettomana viinipullosta
lasiin koko illan. Kun myöhemmin paljastui, että olinkin
raskaana, kaikki olivat kauhuissaan. Itseäni nauratti, kun
olin tosiaan tyhjentänyt alkoholittoman punaviinipullon
illan aikana. :)
Tosin sitten ei ehkä kannata juoda (alkoholittomia) drinkkejäkään,
ettei periaate vesity.
eppuliini:
ihminen ei saisi itse valita.
Voithan mukamas juoda alkoholi drinkkejä, mitens sitten jos joku tuo snapsit pöytään ja tarjoaa ? kieltäydytkö?
Illalliselle, jossa tarjotaan siis kaikki juomat..... eikä kukaan poistu pöydästä ennen jälkiruokaa.... Juomisen salaaminen tuollaisessa tilanteessa, kun pöytään tulee snapsejakin on melkoisen mahdotonta. Ainakin silloin, kun ihmiset tietävät, että ennen on maistunut...Antibioottikuuriin vetoaminen ei myöskään toimi. Sellaisia antibiootteja joiden kanssa ei alkoholia saa ottaa on nimittäin tosi vähän.... ja tämä alkaa kyllä olla jo yleisessä tiedossa....
Itse " paljastuin" tuolla reissulla työkaverilleni, joka ihmetteli miksi ei maistu... Hän onneksi tiesi lapsettomuus hoidoistammme, joten hän oletti juomattomuuden johtuvan meneillään olevasta hoidosta.. joka tavalllaan oli totta!
Yhtä niistä käytettään yleisesti virtsatietulehdukseen, se on varmaan ihan ymmärrettävä syy. Oliko tämä risteily? Myös matkapahoinvointilääkkeissä on kolmio, joten niiden kanssa ei voi ottaa alkoholia.
Baarissa on tosiaan helppo huijata niin, että hakee alkoholijuomien näköisiä juomia tiskiltä. Jos tilaisuus on sellainen, että tuodaan omat juomat mukaan, niin voi täyttää esim. vanhoja siideripulloka limsalla (mutta kannaattaa pysyä tusinapulloissa, ettei kukaan halua maistaa...)
Suosittelisin suurta varovaisuutta....
Kaikki työnantajat eivät todellakaan suhtaudu alaisen raskauteen positiivisesti ja varsinkin silloin kun työsuhde on uusi ja mitään siteitä ei ole työpaikkaan kunnolla ehtinyt muodostua niin raskaus on erittäin hyvä syy työnantajalle päättää työsuhde koeajalla. Oli raskauden takia irtisanominen laillista tai ei niin koeaika on koeaika eikä työnantajan tarvi antaa mitään selittelyjä potkuille.
Itselläni on kokemuksia vastaavasta tilanteesta. Jäin työpaikalla kiinni kovan pahoinvoinnin takia yhdelle työkaverille (nainen) ja tämä oli mennyt kertomaan asiaa eteenpäin vaikka pyysin että saisin itse kertoa. Työt loppuivat kuin seinään pari viikkoa ennen koeajan loppumista ja viikko sen jälkeen kun työkaverilleni selvisi että odotan. Syyksi sanottiin että juttu ei vaan toiminut, mutta koska potkut olivat ensimmäinen negatiivinen palute tekemästäni työstä niin kovasti tuli mieleen että syyt löytyvät ihan muualta. Työnantajan hyvyyteen ja ymmärtäväisyyteen tai työkavereiden lojaalisuuteen ei kannata aina luottaa....
Näiden kokemusten varjolla sanoisin että pidät asian niin kauan salassa kuin mahdollista!!!!! Ja esim viisaudenhampaan poiston yhteydessä määrätään antibiootteja joiden kanssa ei voi juoda tippaakaan. Samoin just virtsatietulehdukseen.
Toiv sinun tarinasi päättyy paremmin kuin minun.
tarkoitan nyt noita kysymyksiä haastattelussa... Mulla alkaa verenpaine nousemaan aina kun kuulen, että on kysytty lapsisuunnitelmista. Vielä, vaikka kaikki tietää, ettei sitä saa kysyä. Itse olen sanonut ihan suoraan, ettei kuulu teille pätkääkään, olen tai en tekemässä. Ja silti saanut paikan.
Ymmärrän kyllä, että se tulee kalliiksi pienissä yrityksissä, mutta silti.
tarkoitan nyt noita kysymyksiä haastattelussa... Mulla alkaa verenpaine nousemaan aina kun kuulen, että on kysytty lapsisuunnitelmista. Vielä, vaikka kaikki tietää, ettei sitä saa kysyä. Itse olen sanonut ihan suoraan, ettei kuulu teille pätkääkään, olen tai en tekemässä. Ja silti saanut paikan.
Ymmärrän kyllä, että se tulee kalliiksi pienissä yrityksissä, mutta silti.
Multa kans urkittiin lapsi suunnitelmista työhastattelussa. Olin vasta muuttanut paikkakunnalle ja lapsi ei ollut suunnitelmissa vielä,joten tuli sitte jyrkästi kiellettyä.
Sain työpaikan ja koeajan jälkeen kysyivät pitenpi aikaseen pestiin ja ilomielin tuli suostuttua.
Noh, sitte tuli ilonen yllätys ku testi näytti plussaa, vaikka sitä ei suunnitelmissa tosiaan ollu. Abortti ei tullu mieleenkään joten siinä sitte miettimään miten asian ilmasee työ paikalla.
Olin ollu kaikkiaan n.reipas puolvuotta töissä siinä pikku yrityksesä. Eräänä päivänä kun sit rohkaisin mieleni ja kysäisin pomolta (joka on nainen ja jolle pystyi puhumaan melkein kaikesta) että mitäs sanoisit jos meille tulis vauva.(typeräti ilmaistu asia,mut se vaan tuli sanottua) Ensin tuli vihainen mulkaisu ja kysymys että olenko raskaana?!?
siihen sit kakomaan että en ole muka varma.. siihen se sit vaaan tokas nokkaa nostamalla,että onneks meidän työsopimus on semmonen että sen voi purkaa puolin ja toisin!!TÖRKEÄÄ JA VÄÄRIN VÄITETTYÄ!
Siinä sitä sit itku kurkussa yritettiin selvitä loppu päivä. Asiasta ei sen kummemmin puhuttu muutamaan päivään ja aloin jo miettimään että sanonko itteni irti kummemmin selittelemättä vai mitä teen. Sen päivän jälkeen ku menin möläyttämään vauva asiasta pomolle,mua kohtaan alettiin käyttäytyä tosi ilkeesti. Kaikki oli mun vikaa ja joskus jopa pomo sätti mua asiakkatten kuullen!!
Ihmettelin moista, koska en ollu ees työ kavereille kertonu asiasta ja pomo ei asiasta voinu asian varmuutta tietää.
Yhtenä v.loppuna ku ilkeilyä oli jatkunu n.kuukaus olin iltavuorossa töissä. Pomo tuli sulkemis ajan jälkeen humalassa työpaikalle ja alkoi huutamaan mulle kaikesta taivaan ja maan välillä. Haukku aivan pystöön työkaverin kuullen. Itkua vääntäen yritin kysyä syytä moiseen käyttäytymiseen mutta huusi vaan että pitää painua muuhalle.
Sen illan jälkeen kieltäydyin menemästä töihin.vasta 3päivää tapauksen jälkeen pomo soitti ja kysyi milloin meinasin tulla töihin.(ei anteeks pyyntöä tai edes sinnepäin)
Sanoin että en tuon jälkeen ja että rouva oli sanonut mut irti työpaikalta!sieltä sit tuli vaan haistatteluita jne.
Mut kun liiton setälle selitin tilanteen niin kaikki meni loppu viimein mun eduks :)
Nyt viettelen aikaa kotosalla ja nautin masusta ja sen ihanasta pikku asukista. ex-pomoon oon kerran törmänny kaupassa, mut sillonki se kiersi kaukaa ja oli niinku ei ois huomannu :)
Näinki voi tosiaan käydä,ei tosiaankaan ollu mikään ihana kokemus, mut päivääkään en oo katunu et sieltä jäin pois!
-jutta ja nykerö rv26+2
Jos minulta kysytään (siis pomo) ennen koeajan päättymistä, olenko raskaana, voinko valehdella että en? Vai joudunko siitä myöhemmin edesvastuuseen?