Miten sheivatessa saa täysin sileäksi?
Nykyään käytän höylää mutta se jättää sängen. Pitääkö käyttää vahaa tai sokeria?
Kommentit (8)
Ei sitä saakaan. Ainoa keino on nyhtää ne karvat syvemmältä eli vaha, sokeri, epilaattori tai pinsetit.
Sheivaa suihkussa. Lämmin vesi auttaa. Käytä myös karvanpoistogeeliä.
Ei auta. Ja tulee haavoja ja näppyjä. Seuraavana päivänä kutittaa ku kasvaa jo. Brassi hyvä. Saan olla 4vk sileä eikä oo noita muita ongelmia.
Eri suuntiin kun ajat ja käytät paljon partavaahtoa. Lopuksi veet. Ei se kauaa tietenkään pysy.
Sheivaamalla ei mitenkään, koska se katkaisee karvan ja sänki puskee heti pintaan.
Sokerointi ja vahaus poistaa karvan juurineen, jolloin pinta on sileä pitkään ja karvat kasvavat aluksi hentoina takaisin, jolloin lyhytkään karva ei muodosta raapivaa sänkeä.
Kolmas vaihtoehto on käyttää kemiallista karvanpoistoainetta, joka hävittää karvat pitkäksi aikaa, mutta saattavat aiheuttaa pahoja iho-oireita.
Neljäs vaihtoehto on tuhota karvatupet laserilla, jolloin karvan kasvu loppuu kokonaan.
Sheivaat liian harvoin.
Minulla toimii jokapäiväinen sheivaus suihkussa, laadukkaalla miesten höylällä ja partageelillä.
Jos päästän sängelle niin sitten tulee noit ap:n kuvaamia ongelmia.
Vierailija kirjoitti:
Ei sitä saakaan. Ainoa keino on nyhtää ne karvat syvemmältä eli vaha, sokeri, epilaattori tai pinsetit.
Ensimmäinen kerta pinseteillä koska se kirpaisee.
Toisella tai viimeistään kolmannella kerralla hentoinen karva irtoaa jo kevyesti nykäisemällä eikä satu yhtään ja ihosta tulee täydellisen sileä pariksi viikoksi.
Parasta on se että pois nykäisty karva kasvaa takaisin kärjestä pehmeänä ja hentona eikä karkeana sänkenä jolla voisi hioa mummon vanhan lipaston puhtaaseen puupintaan ennen uutta lakkausta.
Kisua pitää silittää vastakarvaan.