Lue keskustelun säännöt.
Alue: Aihe vapaa
Kissat näyttelyssä, pohdintaa
21.11.2023 |
Mietin kissani ilmoittamista kissanäytelyyn, mutta kertokaapa jotka on osallistuneet näyttelyihin.
Kuinka pitkiä aikoja joutuu odottelemaan häkissä ?
Voiko alueelta poistua esim ulkoilemaan,
tekeekö teidän kissanne lautasen kokoiselle hiekkalaatikolle tarpeensa ?
Lähinnä mietin, jos päivä on pitkä, niin kuinka stressaavaa on kissalle kökkiä koko päivä rauta -häkissä.
Ja onhan häkki valmiina näyttelyn järjestäjien puolesta. Saako kissaa pitää sylissä odottelu aikana ?
Vai onko kissa ja koira näyttelyt silkkaa rääkkäystä.
Kommentit (3)
On ne aika rääkkäystä etenkin kissoille, jotka ei ole niin sosiaalisia. Päivät pitkiä, eihän ne pysty edes kunnolla lepäämään siellä ärsyketulvassa.
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Alue: Aihe vapaa
No, oma kissa sähisee ikkunalla jokaiselle ulkona vapaana liikkuvalle kissalle, vaikka oman perheen vanhoja kissoja sietikin ja tykkäsi nukkua kissakasassa. En odottaisi sen olevan rentoutunut tilassa, jossa on 450 muuta tuntematonta kissaa.
Mieti, miksi menette sinne. Jos aiot alkaa laatukasvattajaksi, silloin varmaan bisneksen takia on kissalla oltava muutama pokaali hyllyllä. Mutta perus rotukissojen jalostukseenkaan et tarvitse niitä sertejä. Nykypäivänä ihmiset maksaa satoja euroja ihan tavis maatiaisestakin.