Kuinka suhtautuisitte tällaiseen tilanteeseen?
Elikäs, olen seurustellut uuden mieheni kanssa vajaa vuoden, ja viimeksi kävimme hänen vanhempiensa luona eilen isänpäivänä. Miehellä ikää 24-vuotta ja hän on syntynyt Virossa ja vanhemmat ovat virolaisia. Mieheni on asunut koko ikänsä Suomessa ensimmäistä vauvavuotta lukuunottamatta. Mieheni on käynyt armeijan ja puhuu täydellistä suomea. Sen sijaan vanhemmat eivät kauhean hyvin. Perheessä puhutaan pääkielenä viroa minkä toisaalta ymmärrän.
Nyt taustatietojen jälkeen itse asiaan. Eli siis kun eilen olimme kylässä mieheni vanhemmilla, huomasin heidän jääkaappinsa magneetin. Magneetissa oli kuva Pu ti nista. Ei tekstiä. Ei muuta. Vain kasvokuva hänestä. Tämä kuva sai itseni ahdistumaan. Itse karjalaiset sukujuuret omaavana ja paljon sodassa läheisiä menettäneenä isänmaallisena naisena en voi sietää minkäälaista venäjä-mielisyyttä. Enkä kehdannut toki paikan päällä mitään sanoakaan.
En tiedä mitä ajatella. Enhän minä omaa miestäni tuomitse kuvasta, mutta mitä se kertoo perheen ajatuksista ja arvoista? Voinko perustaa perhettä nojaten tuollaista epävarmuuutta vasten?
Kommentit (28)
Työpaikallani oli myös Putin jääkaappimagneetti, jossa ylistettiin työtä. Pitääkö olla huolissaan?
No, on tietenkin mahdollista, että miehen vanhemmat ovat ääliöitä. Ikävä juttu, mutta joskus hyvienkin tyyppien vanhemmat voivat sitä olla. Jos mies ei itse ole, en vaivaisi asialla mieltäni.
Selviää varmaan parhaiten, kun kysyt siltä puolisoltasi mikä homma siinä magneetissa on.
Historian ja kulttuurin tuntemus auttaa. Vanhemmat ovat eläneet Neuvostoliiton aikaa. Silloin valvottiin ihmisiä tarkkaan ja jos oli vähäisintäkään syytä, karkotettiin pois asuinseudulta jonnekin kauas leireille. Veikkaan, että monelle (varsinkin vanhemmalle väelle) on jäänyt päälle pelko, ja siksi vain esittävät olevansa jotain mitä eivät ole. Tai sitten ovat oikeasti venäläismielisiä.
Vierailija kirjoitti:
Varmaan perhe ajattelee että kuvalle ei ole muuta käyttöä kuin ovimagneettina.
Onhan sille, kun heittää roskiin!
Vaikka tietyt arvot ehkä tuleekin kotoa, niin en minä esimerkiksi ole vanhempani mitä tulee vaikkapa puoluekantaan ja poliittiseen ajatteluun. Ja kuten sanottua, vanhemmat ovat eläneet aika erilaisessa maailmassa Neuvostoliiton aikoihin, ei se tarkoita sitä, että miehellä olisi välttämättä mitään sympatioita tai venäjämielisyyttä.
Jos ahdistaa, niin kannattaa ottaa asia puheeksi sen poikkiksen kanssa. Sillähän tuo selvinnee ja eiköhän parisuhteessa ole tuossa vaiheessa ihan relevanttia keskustella jo tuolla tasolla arvomaailmoista.
Ei ole kyllä mitenkään historialla selitettävissä, että joku virolainen olisi venäjämielinen - pikemminkin päinvastoin. Siis valtaosa virolaisista ei todellakaan ole. Viron venäläisistä ehkä osa.
Ei ihme, että nykynuorten ja vanhempienkin on niin vaikea löytää parisuhdetta.
Vaikea kyllä yuskoa, että (olettetavasti) 70-luvulla syntyneet, viroa äidinkielenään puhuvat, olisi kovin venäläismielisiä. Voisko olla vitsI? Tai jokapäiväinen muistutus siitä, miten huonosti asiat voisi olla? Mutta eiköhän se sun poikaystävä tiedä tähän ihan virallisen vastauksen, me muut lähinnä tässä arvaillaan.
mitä jos ihan kysyisit heiltä putinmagneetin taustoja, että miksi se on ovessa. Sillä selviää ja kaikki arvailut ja spekulaatiot jää väliin.
En mitenkään.
Ihmisillä on kotonaan kaikenlaista ilman sen ihmeempiä ideologioita.
Luen kaikenlaista ja ennen tiettyjen ihmisten kylään tuloa siivoan tietyt kirjani pois näkyvistä, koska osan on vaikea käsittää, että ihminen voi lukea jotain olematta kuitenkaan samaa mieltä lukemansa kanssa, enkä jaksa vääntää asiasta. Ihminen voi lähteä diktatuurista, mutta aina diktatuuri ja sensuuri ei lähde ihmisestä, vaikka ihminen näkisikin molempien ongelmat.
Ap, miehesi voi olla etninen venäläinen. Ei ihme, että menitte naimisiin, koska sinäkin olet juuriltasi venäläinen. Vaikea tilanne. Muuttaisin eri asuntoon. Ilmiantaisin poliisille/Supolle/Rajavartiolaitokselle.
Vierailija kirjoitti:
Työpaikallani oli myös Putin jääkaappimagneetti, jossa ylistettiin työtä. Pitääkö olla huolissaan?
Pitää.
Voi ei, apua, mullakin saattaa olla vaikka mitä venäjä ja Neuvostoliitto tavaraa, talvihattu nyt ainakin kun on niin pirun lämmin ja kestävä, maatuskojakin on ja paljon meripihkakoruja sekä arvokasta posliinia löytyy. Olenko venäjämielinen? Eihän ra sis ti saanut olla, vai saiko nyt sitten tässä tapauksessa kuitenkin olla?
Vierailija kirjoitti:
Voi ei, apua, mullakin saattaa olla vaikka mitä venäjä ja Neuvostoliitto tavaraa, talvihattu nyt ainakin kun on niin pirun lämmin ja kestävä, maatuskojakin on ja paljon meripihkakoruja sekä arvokasta posliinia löytyy. Olenko venäjämielinen? Eihän ra sis ti saanut olla, vai saiko nyt sitten tässä tapauksessa kuitenkin olla?
Ehkä HIEMAN eri asia nuo mainitsemasi kuin sotahullun diktaattorin kuva seinällä.
Vierailija kirjoitti:
mitä jos ihan kysyisit heiltä putinmagneetin taustoja, että miksi se on ovessa. Sillä selviää ja kaikki arvailut ja spekulaatiot jää väliin.
Ei selviä. Kun kyseessä on etninen venäläinen. valehtelu ja teeskentely on verissä. Niin geneettistä, että ne itsekin uskovat omat juttunsa vaikka ne olisivat täysin absurdeja satuja. Asia selviää tarkkailemalla ja pohjattomalla kieroudella. Valehtelijalla pitää olla erinomainen muisti. Parhaimmatkin valehtelijat paljastavat itsensä. Parasta ehkä olisi, että ap ja miehensä muuttaisivat venäjälle. Jokainen venäläinen Suomessa on potentiaalinen turvallisuusriski.
Sairasta miten lännen propaganda on vaikuttanut osaan ihmisistä. Putinin jääkaappimagneetti saa ahdistumaan. Väkivaltainen ihminen olisi voinut vahingoittaa perhettä. Trump sai syytteenkin kapinaan yllyttämisestä...
Kannattaa tosiaan kysyä siltä mieheltä itseltään. Oma mieheni on venäläissyntyinen, mutta muuttanut taaperona Suomeen ja elänyt koko ikänsä täällä ns. suomalaisittain. Hän tuomitsee Putinin, kuten tekee hänen vanhempansa, mutta hänen isällään on esim. paita missä Putin ratsastaa karhulla. Ei toki sitä pidä ja paitakin oli ironinen matkamuisto.
Yllättävän monet venäläiset ja entiset neuvostoliittolaiset naureskelevat ihan omalla piirilä tuolle henkilöpalvontakultille ja ehkä jotain turistirihkamaa on ostettu läpällä tuliaisiksi.
Varmaan perhe ajattelee että kuvalle ei ole muuta käyttöä kuin ovimagneettina.