Oletko avannut muiden postia?
Jos sinun osoitteeseesi tulee vahingossa toisen ihmisen paketti/kirje, avaatko sen? Pidätkö sisällön vai palautatko?
Kysymys tuli mieleeni kun itse olen vahingossa avannut pari kiinapakettia, jotka olikin menossa naapurille. Laitoin kyllä paketit kiinni ja vein oikeaan osoitteeseen. Oma pakettini on myös luovutettu väärälle henkilölle ja tämä on pakettini avannut, tosin sen jälkeen palauttanut.
Kommentit (12)
Olen, kun en katso kuka on saajana.
Yritän välttää sitä. Joskus on tullut postia väärään osoitteeseen ja olen epähuomiossa avannut. Yleensä en availe vaan palautan postiin tai jos henkilö asuu lähellä vien hänen postilaatikkoon.
Oon. Postilaatikossa oli ulosottoviranomaisen kirje, avasin sen ihan kauhusta kankeana ja luettuani totesin, että mun kanssa yhteistä oli asuinkaupunki. Nimi, katuosoite ja postinumero kaikki jonnekkin muualle. Eli lukutaidoton posteljooni oli kantanut sen väärään paikkaan. Ei muuta kuin teippiä päälle ja lähimpään postin laatikkoon: tuotu väärään osoitteeseen
Minulle tulee jatkuvasti yhden Jyrkin ja yhden Monican kirjeet. Jykillä on myös niin yleinen sukunimi ettei pysty yksilöimään. Jyrkille vaikuttaisi tulevan tiliotteita ulkomailta ja Monicalle laskuja. Olen yrittänyt selvittää tätä mutta menee nykyään menevät suoraan roskiin. Koska osoite on tarkka lähettäjällä niin ne palautuvat aina vaan takaisin eikä tämä lopu. Molemmat saattavat jopa olla kuolleita. Jyrkin fyrkat kyllä kelpaisi. ...Niin joo en siis tiedä olivatko he pari vai jotain mennenden aikojen vuokralaisia. Edellinen omistaja/asukas ei ole kukaan näistä ja nyt alkaa olemaan jo 20 v jostain sitä edeltävästä asukkaasta.
Olen. Naapuri kuoli ja hänen asuntoon muutti uusi. Tämä uusi asukas kysyi, että voiko hän laittaa minulle edesmenneelle tulevat postit, kun minä olen taloyhtiön pj. Lupasin ja niin alkoi tulemaan kirjeitä lähinnä pankeilta. Eniten tuli vakuutusyhtiöstä ja kiikutin kirjeet edesmenneen sisarelle joka asui myös talossa. Avasin vahingossa muutaman valuutusyhyiön kirjeen, kun oli sama yhtiö itsellä.Kun vakuutusyhtiön kirjeet ei loppuneet, soitin kipakan puhelun jotta ne loppuisi. Lupasivat lopettaa. Ei auttanut. Menin sitten vakuutusyhtiön toimistoon jossa älysivät viimein, ettei kannata puol vuotta sitten kuolleelle lähettää mitään.
Totta kai avaan ja luen.
Sen jälkeen sytytän niillä sauna- tai leivinuunissa olevat puut.
En ole. Katson aina kuka on saaja, koska asun pienkerrostalossa ja tässä on muitakin asukkaita. Joskus posti voi mennä väärään laatikkoon.
Olen joskus epähuomiossa avannut, kun olen luullut omaksi kirjeeksi. Mutta jos hoksaan että tullut väärään osoitteeseen niin en avaa vaan palautan postiin.
Yhdessä asunnossa lakkasin palauttamasta, kun olin lyhyessä ajassa yli 10 kirjettä palauttanut ensin henkilökohtaisesti postin tiskille ja pyytänyt nyt jotenkin merkkaamaan että ei asu meillä, lisäksi palautin monia kirjelaatikkoon, ja silti niitä vaan edelleen tuli. Meiltä oli lähin posti 34 km päässä ja lähin kirjelaatikkokin 9 km päässä (ei edes kauppamatkan varrella) niin loput kirjeet meni avaamattomina takkaan.
Vierailija kirjoitti:
Olen, kun en katso kuka on saajana.
En minäkään katso, yhteen aikaan tuli jonkun postia välillä, kun oltiin asuttu jo pidempään ja pistetty ne väärät postit "ei asu tässä osoitteessa" kirjoituksen kanssa postiin, niin en arvannut että vieläkin tulee. Tänne on tullut myös jouluisin edellisen asukkaan postia, joka joulu, olen vienyt ne postiin tuon em tekstin kanssa, jos vielä tulee heitän roskiin.
Asunnon entisen omistajan postit ulosottomieheltä tulivat tänne. Aluksi kiikutin postiin ja myöhemmin avasin, luin ja heitin takkaan.
Olen avannut. En tosin naapureiden tai muiden tuntemattomien, vaan ihan oman perheen postia näiden luvalla, esim. laskuja.