Sokeripala vai Hermesetas teehen/kahviin?
Olen reippaasti vähentynyt sokerin käyttöä, en aikaisemminkaan säätänyt karkkien, pullan tai muun makean kanssa.
3-4 millaista teetä menee päivässä, 2 palaa per muki. Joten pysyy siinä suositellussa. Kokonaan en halua luopua.
Nyt ostin kokeiluun Hermesetasta, onkohan kellään kokemusta, aiheuttaako käyttö (maltillisesti) esimerkiksi vatsavaivoja?
Kommentit (17)
Ei kumpaakaan. Jos pakko, steviatabletti.
Ei sokeripala, vaan pikkuisen hienoa sokeria. Vaikka olenkin diabeetikko, saan vähän sokeria silloin tällöin laittaa teehen. En usein. Se kelpaa ilmankin.
tarkoittaako ap, että sokeria menee 6-8 palaa päivässä?
Vierailija wrote:
tarkoittaako ap, että sokeria menee 6-8 palaa päivässä?
AP: näin on. Olen lukenut että Max 20 sokeripalaa tai vastaava määrä lisättyä sokeria on vielä ok. Hedelmiä ei siis lasketa mukaan.
Tämä on hyvä peukalosääntö kun miettii vaikka energiajuomia, yhdessä pienessä Red Bull-tölkissä on noin 11 sokeripalaa. 1/2-litran monsteritölkistä puhumattakaan. Ei ihme että nuoriso pärisee, jos juo useamman tölkin päivässä + kofeiinin vaikutus.
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/hermesetas-makeutusainetabletti…
Nämä on mun suosikkeja.
Kahviin ei kumpaakaan. Teehen hunajaa, jos on. Sokeria hätätilanteessa. Hermesetas pitäisi kieltää lailla.
Ei kumpaakaan, tilkka maitoa riittää
Ei mitään. Kahvi kahvina tai ole ilman.
Kahviin pelkkää maitoa, teehen hunajaa.
Olen käyttänyt Hermesetasta 1960-luvulta lähtien. Olen 71 v. Ei ainakaan vielä mitään ongelmia.
Kahvi kahvina. Teehen (max. 2 - 3 krt/vuosi) kaksi palaa sokeria.
3dl teehen 2tl hunajaa, 4dl kahvimukiin vajaa lusikka ruskeaa ruokosokeria. Hermesetas on niin järkyttävän makeaa, että pilaa koko kahvin.
Kahviin ei minusta sovi mikään makeutusaine, ei siis kumpaakaan. Teetä jos juon, niin ihan tavallinen sokeripala. Hermesetas on minusta tosi pahan makuista.
Stevia on paras, koska on luonnonmukainen makeutusaine ja tulee steviakasvin lehdestä. Keinomakeutusaineilla kuten Hermesetaksella on terveyshaittoja.
Hermesetas, toimii hyvin kahvissa ja teessä. Käyttänyt vuosikausia ongelmitta. Steviaa kokeilin, mutta maku ei sovi kahviin.
Kahvin kanssa käytän vain rasvatonta maitoa, ei sokeria. Tee sen sijaan ei maistu ilman pientä sokerilla makeutusta, vajaa teelusikallinen hienoa sokeria riittää. Useimmiten en teetä juokaan mutta nyt sain ruusunmarjateepaketin lahjaksi ja poishan tämä on juotava vaikka sokerin kanssa.
Sokeri on luonnontuotteena terveellisempi kuin nuo maksan ja munuaiset tuhoavat keinomakeutusaineet.
Liikoja ei kuitenkaan kannata sokeriakaan käyttää mutta pieni määrä ei ketään tervettä ole kaatanut.