"Halpalentoyhtiö aloittaa lennot Tampereelta Tallinnaan"
Ööh.. Finnairko näiden uutisten takana lymyilee? Mistä lähtien airBaltic on ollut halpalentoyhtiö? Hinnat ovat kyllä selvästi Finskiä edullisemmat, mutta myös palvelut ovat Finnairia kattavammat etenkin nyt Finnairin uusien "uudistusten" myötä. Finskillähän ei saa enää viedä matkustamoon edes tavallista lentolaukkua edullisimmissa lippuryhmissä.
Noin muutoin tuo reitti on siis osana Tallinna-Tampere-Amsterdam ja Amsterdam-Tampere-Tallinna -yhteyttä, jolloin Tampereelta lennetään suoraan sekä Tallinnaan että Amsterdamiin.
Linkki: https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/c668acaa-17cb-4637-9778-ac973408ff64
On muuten sivumennen sanoen vähintäänkin erikoista, että Finnair antoi 100-v lahjaksi Tampereelle ja Turulle toimintansa lakkauttamisen. Hieno lahja. Missä muussa maassa valtiollinen toimija ei lennä valtakunnan 2. ja 3. suurimmille kaupunkiseuduille lainkaan?
Varmaan voidaan olla siitä samaa mieltä, että nyt kun Finski on jälleen pääomittamassa itseään veronmaksajien rahoilla, varsinaissuomalaisten ja pirkanmaalaisten ei tarvitse osallistua kolehtiin millään muotoa.
Kommentit (5)
Tampere ei ole enää riippuvainen HellSinkistä eikä sen typeristä laivoista! Tamperelaiset pääsevät nyt alle tunnissa Tallinaan!
Mahtaa HellSinkiläisiä viduddaa:D
Vierailija wrote:
Air Baltic horjuu konkurssin partaalla
Haluatko kenties korjata mielipidettäsi?
https://www.airbaltic.com/en/airbaltic-reports-historically-highest-pro…
Jotain rajaa näihin p*skapuheisiin, kiitos.
olisvat nyt laittaneet tuon tampereelta tallinnaan vaikka aamuun niin vois olla vähän enemmän käyttäjiä..
Air Baltic horjuu konkurssin partaalla