Opintolaina, ei ennen saanut korkoavustuksia?
Opiskelijat itkevät nyt muiden ohella korkeita korkoja. Itsellä oli opintolainaa myös vuosina 2000-2008 ja silloin korot huitelivat ihan yhtä korkealla ja kaikki maksettiin itse pois silloin. Ei ollut (kai) mitään korkoavustuksia tai kesällä saanut toimeentulotukia, töitä oli tehtävä.
Kyllä on mennyt ihmeelliseksi maailma, kun kaikki vaativat yhteiskuntaa maksamaan omat kulunsa ja omista päätöksistä koituneet kustannukset. Tälle on tultava stoppi!
Kiitos opiskelun nyt tienaan +100.000€/vuosi, eli kyllä se opiskelu tilastojenkin valossa kannattaa. Vastuu kyllä täytyy kantaa itse ja toivottavasti valtio sitä nyt ihmisille itsellleen vyöryttää. Ja opiskelijoille vielä, sosiaalituesta leikkaaminen ei ole sama kuin koulutuksesta leikkaaminen.
Höpö höpö