Auttakaa auto takuueläkeläiselle - minkä suuruisiin menoihin pitää varautua kuukausi- tai vuositasolla
Auto saisi maksaa enintään 5000 euroa, ja sitä ei lasketa kulueräksi koska se on valmiina.
Laskin, että mulla menisi 8 euron keskikulutuksen kulkupelillä polttoaineeseen 50 euroa kuukaudessa.
Mihin muihin menoihin pitää varautua? Vakuutukset ja katsastukset ja renkaat ainakin, mutta mitä en nyt tule ajatelleeksi?
Kannattaako muutaman sadan kilometrin kuukausitason ajon takia ylipäätään ostaa auto?
Kiitos avusta. Minulla ei koskaan ole ollut autoa, ja haaveilen vapaudesta.
Kommentit (10)
Auto ei tuo vapautta vaan isot kulut. Missä säilytät sitä? Joudut maksamaan pysäköinnistä ja autopaikastakin ja vakuutusmaksut ja autoveron olet unohtanut kokonaan.
En ostaisi noin vähiin ajoihin autoa. Auto on rahareikä. Vakuutukset, verot, huollot (vuosihuollot, renkaat, mahdolliset kuluvat osat joita väkisilläkin tulee tuon hintaiseen autoon) yms.
Osta sähköfillari.
Tai skuutti.
Siinä sulle vapautta.
Vaikkei hankintaa tai bensoja edes laskisi, niin ei kai nyt takuueläkeläisellä ole varaa auton pitoon.
Minulla oli joskus, ja olikin tuuri sen auton kanssa ettei kovin paljoa täytynyt korjata tai löytyi silloin joku tuttu korjaamaan.
Mutta eihän nykyisiä niin itse edes voi korjailla, ja verotkin on nousseet noista ajoista varmaan moninkertaisiksi, saati muut maksut.
Olisi vähän pakollinen täällä missä asun, mutta ei voi mitään, ilman on pärjättävä.
Autovero myös.
Huollot ja remontit, niihin voi mennä 0 e vuodessa, ylärajaa ei ole.
Trafin autonkäyttövero ja pakollinen liikennevakuutus. Vakuutus on kallis, jos ei ole vielä bonuksia.
Vierailija kirjoitti:
Osta sähköfillari.
Tai skuutti.
Siinä sulle vapautta.
Sähköfillari ei ole lainkaan huono idea.
Kiitos kaikista vastauksista, hyvä kun kysyin.
Ap
Sitten taas auto on pakollinen, jos haluaa työllistyä jopa pk-seudulla. Oman auton käyttöä edellytetään siivoustöissä, kiinteistönhuollossa, hyllytyksessä (pitää siirtyä itse kohteesta toiseen), avustajana, lumityöntekijänä jne. Varastollakin työt alkavat näköjään jo klo 5 aamulla, eikä paikalle pääse kuin omalla autolla.
Ei todellakaan kannata jos olet pärjännyt aiemminkin ilman.