Yhteenmuutto omistusasuntoon. Olettekko saaneet enemmän säästöön yhteenmuuton jälkeen?
Te, jotka olette muuttaneet aikuisena yhteen jomman kumman omistuasuntoon - oletteko saaneet säästöön enempi rahaa kuin ennen ja miten olette sopineet maksuista?
Kommentit (4)
Muutin joskus poikakaverini taloon, kulujen jako meni kutakuinkin silleen että hän maksoi itse lainansa, ja puolet juoksevista kuluista, minä maksoin sen toisen puolen sitten niistä. Suhde päättyi vuosien päästä muista syistä, eikä kumpikaan syytellyt toista taloudellisista väärinkäytöksistä tai mitään, koska toi meidän systeemihän oli ihan reilu ja toimiva, hänen ei siis tarvinnut luopua talonsa yksinomistuksesta, eikä minun taas tarvinnut enää maksaa vuokra-asuntoani, ja muut kulut tosiaan meni suunnilleen puoliksi, säästöä sekin kummallekin.
Tietysti sitä rahaa jää enemmän kuin monet kulut puolittuvat. Hoitovastike, sähkö- ja vesilaskut puoliksi. Ruokalaskuja ei puoliteta vaan se maksaa joka kaupassa käy tai jos ollaan yhdessä kaupassa, niin usein se maksaa joka ei viimeksi maksanut.
Yhdessä asuessa menee aina vähemmän rahaa kuin yksin
Maksoin vastikkeen ja puolet juoksevista kuluista. Tosi hyvin jäi rahaa säästöön verrattuna vuokralla asumiseen.