Asumistuki leikkuri iskee osa-aikaista tekevään sote ammattilaiseen
Kommentit (5)
Hoitohommia ei jaksa enää tehdä kuin osa-aikaisena, se on niin haastavaa fyysisesti (2- tai 3-vuorotyö, vähällä porukalla). Joten ei auta sitten kuin lopettaa koko hoitotyö jos ei osa-aikaisuus hallitukselle kelpaa.
Nimim. aikuiskoulutustuella hoitoalalle kouluttautunut ammatinvaihtaja
Jos edes tulee lakiin asti,valiokunnat eivät nyt ehdi tehdä lausuntojaan esitysten vyöryyn.Budjetista päätetään jo tiistaina.
Jatkossa ihminen ei saa valita eri elämäntilanteissa, vaan pitää olla täysin työnantajien armoilla ja lastenkin pitää joustaa. Isovanhempien luo asumaan, kasvattilapsiksi muualle jne, että äiti voi tienata heidän elatuksen.
Vierailija kirjoitti:
Jos edes tulee lakiin asti,valiokunnat eivät nyt ehdi tehdä lausuntojaan esitysten vyöryyn.Budjetista päätetään jo tiistaina.
Ei orbanin hallitus anna lausuntoihin aikaa eikä valoikunnilla ole väliä.
Juu, niin iskee, ja siellä taas ihmiset raivoaa kommenteissa, että henkilön pitäisi muuttaa Vantaalle tai Espooseen, vaikka ei se asunnon vuokra tosta laskisi. Toihan on tosi halpa kämppä. Joskus kyllä mietin, että valitaanko noihin haastatteluihin tarkoituksella ihmisiä, jotka tekee vajaata päivää tienaten enemmän kuin moni kokoaikaista työtä tekevistä ja sit niillä on vielä asumiskulut pienemmät kuin puolet pienemmissä kämpissä asuvilla. Voi kyllä olla, että ne joilla asiat huonommin eivät halua lehtiin eivätkä valita ääneen.