Suuttuiko anoppi aiheellisesti?
Oli ollut yrjötaudissa vielä maanantaina ja en antanut tulla meille jouluvierailulle nyt perjantaina, kun kuopuksemme on vasta 5 kuukautta. Pelkäsin tartuntaa, anoppi kun on sairaalassa töissä ja tuosta erikoispöpöstäkin on uutisissa varoitettu. Anoppi suuttui, löi välit poikki ja laittoi lahjat punaiselle ristille (hienoa, että vähäosaiset saavat joulun).
Olinko liian neuroottinen vai oikeassa?
Kommentit (4)
Käsi sydämelle.. Ja VANNO, että olisit evännyt pääsyn myös omalta äidiltäsi tai siskoltasi (tai lapseltasi) samassa tilanteessa ;)
Meillä anopin piti tuoda meille avaimet, kun lapsemme oli vesirokossa (rouva sairastanut jo tämän) ja hän kyllä pystyi tulemaan ovella mutta heitti avaimet maahan, josta mieheni ne nosti.. hih... Ja apua..
Vanhemmat asuvat saman talon siipirakennuksessa, mutta karanteeniin olisin laittanut. Siskolta pääsyä ei tarvitse evätä, kun on maannut haudassa syntymästään asti.
Tauti tosin ei enää tartu mutta jos oikeasti et päästäisi omiakaan (rehellisesti) vanhempiasi tai omia lapsiasi kylään vastaavassa tilanteessa niin ok.
Inhoan, etta ihmiset liikkuvat sairaina/toipilaina/tuovat sairaita lapsiaan kylaan ym. En ehdon tahdoin halua sairastua ja sairastuttaa lapsiani.
Vaikea tilanne tuo sinun anoppisi kanssa. Mutta luulisi, etta anoppisikin ymmartaisi, ettet halua pahaa, vaan suojella vain lastasi.