Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

4-vuotiaan sängyn siirtäminen takaisin vanhempien makkariin?

Vierailija
21.12.2006 |

Meidän poika on nyt 4v 4kk ja on nukkunut vauvasta lähtien omassa huoneessa/omassa sängyssä. Viimeisen puolen vuoden aikana on alkanut heräilemään pian nukahtamisen jälkeen, eikä uskalla nukkua yksin omassa huoneessa vaan tulee meidän sänkyyn tai jos olemme vielä hereillä, niin tulee jatkamaan unia sohvalle. Koskaan poika ei ole nukahtanut yksin sänkyyn vaan vieressä on pitänyt olla kunnes nukahtaa.



Pojan huone on yläkerrassa ja olkkari on alakerrassa ja yläkerta tuntuu olevan jotenkin pelottava paikka pojalle, eikä uskalla yksin siellä olla. Tilanne on nyt se, että minä tai mies nukkuu pojan huoneen lattialla patjalla kun poika nukkuu meidän parisängyssä. Emme pysty kolmistaan nukkumaan parisängyssä.



Mietin jo että siirtäisin pojan sängyn meidän huoneeseen niin ainakin saisin taas nukkua omassa sängyssä, mutta onkohan se kuitenkin vikatikki..?

Kommentit (9)

Vierailija
1/9 |
21.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

laitoin pojan huoneeseen yövalon, lasten unimusiikkia hiljaiselle soimaan, ovi jäi kokonaan auki ja kerroin että äiti ja iskä on ihan lähellä alakerrassa. En ehtinyt kuin alas menemään, niin poika tuli itkien perässä..Ap

Vierailija
2/9 |
21.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Alakerrassako ei ole toista huonetta minne pojan sängyn voisi laittaa? tai esim olohuoneeseen nurkkaan niin ettei yksin tarttisi olla yläkerrassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/9 |
21.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

johon poika nukahtaa helposti jos ollaan itse esim. telkkaria katsomassa. Olisi varmaan pitänyt hankkia yhdessä tasossa oleva asunto..:( Ap.

Vierailija
4/9 |
21.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pojan sänky teidän makuuhuoneeseen. Mitä turhaa poikaa kiusaamaan. Hänellä taitaa olla kausi, jossa mielikuvitus laukkaa ja kokee yksin nukkumisen pelottavana. Vai onko sattunut jotakin ikävää? Muutoksia?

Meillä 4-vuotias nukkunut tähän asti hyvin, mutta viime aikoina alkanut heräillä välillä ja pyörii unissaan paljon. Olen miettinyt, että näkeekö painajaisia tai vilkkaita unia? Mielikuvitus myös tuntuu toimivan.

Vierailija
5/9 |
21.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

pari viikkoa sitten 5-v pojan sänky meidän sängyn viereen. Rupesi kanssa heräilemään öisin, ja kömpi meidän väliin nukkumaan, vaikka huoneiden välissä ei ole kuin eteinen.



Mua itseä ahdistaa kauheesti jos koitan nukkua ja joku on ihan kyljessä kiinni.



Poika on onneksi sikeäuninen, ei herää vaikka vauva välillä huutaakin. Lohduttauduin sillä että kait se viimeistään siinä vaiheessa siirtyy takaisin omaan huoneeseen kun rupeaa tytöissä kulkemaan =o)



Vierailija
6/9 |
22.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

tuossa tapauksessa varmaan itse siirtäisin pojan sängyn omaan makkariin. Kaikki saisi nukkua rauhassa ja kyllä poika vähän isompana varmasti uskaltaa siirtyä takaisin omaan huoneeseen. Meilläkin on kaksikerroksinen talo, mutta kaikki makuuhuoneet on alakerrassa vierekkäin. Ylhäällä on tietokonehuone ja iso oleskelutila joten tuota ongelmaa meillä ei ole.



Eikö tärkeintä kuitenkin ole että poika tuntee olonsa turvalliseksi ja saa nukuttua kunnolla. Ja tekin saisitte oman sänkynne takaisin :)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
7/9 |
22.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

Uskon, että poikanne pääsee pelostaan yli paljon helpommin, jos saa nyt olla jonkun aikaa turvallisesti teidän kanssanne.

Vierailija
8/9 |
22.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

kuitenkin tuntuu taaksepäin menemiseltä kun poika tosiaan on jo melkein 4 vuotta omassa huoneessan nukkunut..Mutta mitäpä sitä ei tekisi jotta lapsella olisi hyvä olla ja kun toinen selvästi pelkää yksin nukkumista. Kiitos paljon vastauksista;) Ap.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
9/9 |
22.12.2006 |
Näytä aiemmat lainaukset

4-vuotias on kuitenkin vielä aika pieni. Saattaa olla, ettei hän aiemmin ole pelännyt mitään. Kasvun myötä tulee niitä pelkojakin, ja niitä on hyvä käsitellä vanhempien kanssa turvallisella tavalla. Siirtämällä sängyn makuuhuoneeseen viestitätte lapselle, että haluatte antaa hänelle turvaa. Ehkä pelot siitä vähitellen hälvenevät. Ei kannata ajatella, että sängyn siirto on askel taaksepäin, vaikka siltä se ehkä teistä tuntuukin, vaan kannattaa ajatella pikemminkin niin päin, että tämä on yhdenlainen kausi elämässä. Toivottavasti yönne alkavat rauhoittua.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme yhdeksän