Autistista lääkäri?
Kyse ei ole Aspergerista mutta ei myöskään syvästä autismista. Onko epärealistista?
Kommentit (12)
Kai se on todennäköistä, että lievästi autistisia on lääkäreinä siinä missä muissakin ammateissa. Kaikilla ei ole diagnoosia.
Tietysti montaa asiaa on mietittävä. Työ on kiireistä ja vastuullista, mikä helposti aiheuttaa stressiä. Asukkaiden kanssa tulisi kyetä kommunikoimaan ja ottamaan huomioon pelot ja muut tunteet. Opiskeluaika on melko hektistä sekin.
Mitä esteitä voisi olla? En keksi yhtään ellei tällä henkilöllä itsellään ole jotain estettä, esim ei pääse lääkiksen pääsykokeista yritettyään noin kymmenen kertaa (muita esteitä ei mulle tule mieleen).
Vierailija kirjoitti:
Kai se on todennäköistä, että lievästi autistisia on lääkäreinä siinä missä muissakin ammateissa. Kaikilla ei ole diagnoosia.
Tietysti montaa asiaa on mietittävä. Työ on kiireistä ja vastuullista, mikä helposti aiheuttaa stressiä. Asukkaiden kanssa tulisi kyetä kommunikoimaan ja ottamaan huomioon pelot ja muut tunteet. Opiskeluaika on melko hektistä sekin.
No aika monta psykopaattia tai muutenvaan pissapäätä on lääkärinä, heille omat vammansa ei ole esteenä. Toki epämiellyttäviä piirteitä potilaiden kannalta.
Ensinnäkin potilaiden kanssa kommunikoiminen, mutta myös sujuvaa yhteistyökykyä kollegoiden kanssa vaaditaan. Eli jos sosiaaliset taidot ovat huonot, suuntautuisin muualle.
Autismi on hyvin laaja käsite eikä autismin kirjon ihmisissä kukaan ole toisensa kopio, jos epäilet että sinulla on autismi niin ihan omaan terveyskeskukseen yhteyttä josta ohjataan sitten tutkimuksiin tarvittaessa.
On tullut vastaan pari sellaista lääkäriä, että jos niiden ainoa haaste olisi lievä autismi, se olisi ollut valtava parannus. Kun lääkärinä on ex-hikari, jolla ei ole alkeellisimpiakaan sosiaalisia taitoja tai ymmärrystä oikeastaan mistään, ei homma toimi.
Assburgereitakin on monia menestyksekkäinä lääkäreitä, joskus vain hieman suutahtavat, mutta sitten jo leppyvätkin nopeasti.
Kävin hammaslääkärillä, jonka sosiaaliset taidot olivat todella huonot. Hän oli myös erittäin kovakourainen työskennellessään. Työn laatu oli kuitenkin erittäin hyvä, teki todella tarkkaan ja huolellisesti kaiken. Tästä syystä menin vielä monta kertaa hänen operoitavakseen.
Vaikka selvisti oli autisti, niin erittäin hyvä varsinaisessa työssään. Muut tekijät eivät haitanneet siinä vaiheessa enää yhtään.
Te olette kaikki lahjattomia kirjolla olevia fiagnooseja sekä psykopaatteja ja sosiopaatteja epävakaalla herseherkkuhäröllä joka on mennyt sairaudentunnottomaksi. Onnea jatkoonne terveet ihmiset.
Onhan niitä lääkäreitä jotka ovat selkeästi kirjolla. Jos sinulla on autusmisi vuoksi sosiaalisia vaikeuksia, suosittelen hakeutumaan tutkimusken pariin potilastyön sijaan. Jos sosiaaliset taitosi ovat ok, niin miksipä ei potilastyötä.
Tietääkö kukaan?