Alkoholin käytön lopettaneet
Miten päädyitte lopettamaan alkoholin juonnin? Oletteko löytäneet muita tapoja jolla rentoutua?
Kommentit (12)
Aloin seurusstella vastaraitistuneen alkoholistin kanssa ja päätin lopettaa kokonaan oman alkoholinkäyttöni, vaikka hän sanoikin , ettei se häiritsisi häntä. Olen aina osannut rentoutua ilman alkoholia.
Rentoudun samoin kuin ennenkin: saunon, herkuttelen, katson sarjoja/leffoja/youtubea, pelaan pleikalla ja luen kirjoja. Uutena on tullut reippaat kävelylenkit (väh. 1 tunti/päivä) ja äänikirjojen ja podcastien kuuntelu. Juomat on vaihtuneet sokerittomaan Mountain Dewiin ja 0%-oluisiin (saunajuoma). Tällä setillä on menty alkoholin jättämisen jälkeen. 😀
Siirryin suonensisäisiin. Suosittelen.
Alkoholin juomiseni oli enemmänkin suorittamista, kuin rentoutumista. Siksi kysymys on outo.
Rentoudunkin nykyään paljon heöpommin ja paremmin kuin alkkiksena. 2,5 v nyt ilman. Jokin isompi muutos on jo tapahtunut, en ajattele enää viinaa päivittäin, enkä odota kännäämistä
Viina oli mulle estojen poistaja eikä mikään rentoutusjuoma. Mulla on miljoona syytä miks en juo enää ja pohjimmiltaan jokaisen takana se, että tein humalassa asioita joita en halunnut tehdä ja joita kaduin.
Nykyään juhlista ja baari-illoista jää kiva olo, ennen sitä taisteli darrassa morkkista vastaan. Joo, olen edelleen ujo mutta on jotenkin ollut kiva kun on itte pystyny hyväksymään sen ja se on ok myös muille.
Ei mulla ole mitään vaihtoehtoisia rentoutustapoja. Joka bileet jännittää ja alkuun menee tuntejakin että tottuu siellä olemaan. Joskus käy niin että lähden aikaisin kotiin jos on ollut tylsää (ennen olisin tässä vaiheessa vetänyt pari shottii mitä vaan nelikymppistä) ja joskus jään aamuun asti. Parasta on tää omien tuntemusten hyväksyminen. Ei oo pakko olla mikää bilefiilis, voi olla vähän rauhallisempiki meno.
En ikinä juonut alkoholia rentoutumiseen. Nuorempana join koska olin niin ujo ilman alkoholia. Nykyään en tarvitse alkoholia mihinkään+en ole maistanut yhtäkään alkoholijuomaa josta pitäisin, vihaan viinan makua. En ole juonut vuosiin ja voisin helposti olla juomatta loppuelämäni. Kaveri toi mulle muutama kuukausi sitten ananaslonkeron ja tuolla se on edelleen jääkaapissa, ei tee yhtään mieli edes maistaa.
Ollut raittiina 3v en kaipaa niitä krapula aamuja ja sitä päänsärkyä että morkkista. Helppo oli lopulta päätös. Ennenkaikkea terveys edellä ja rahaa säästyy myös. En muutenkaan baareissa viihdy. Mielummin kotona ja leffaa katsellessa. Hyvää ruokaa ja jotain hyvää naposteltavaa leffa- iltaan. Ulkoilen ja käyn muutaman kerran viikossa uimahallissa vesijuoksemassa sekä talvella avannossa. Lomailen 2-3 kertaa vuodessa etelä- Euroopassa sekä talvella välillä Aasiassa. Asiat järjestyksessä ja elämästä nautin.
Sinkkumies
Lopetin, kun alkoi terveys häröillä. On paljon parempi olla.
En ole ikinä käyttänyt alkoholia rentoutukseen, se ei minuun niin vaikuta.
Rentoutuakseni luen, lepäilen, teen käsitöitä, ulkoilen, katson televisiota, pelaan (koneella tai lautapelejä). Rentoudun parhaiten siten ettei ole liikaa ihmisiä ympärillä (puolison läsnäolo ja seura tietenkin ok, mutta ei mitään isoa ystävälaumaa tai hälisevää joukkoa vieraita ihmisiä).
Lopetin kun koin ns. pohjakosketuksen eli yhdellä kännäyskerralla meni muisti, kadotin tavaroitani ja vielä bonuksena kaaduin, josta sain pitkän aikaa ja hitaasti paranevat ruhjeet. Morkkis oli niin jäätävä, ettei enää koskaan kiitos.
Nykyisin rentoudun liikkumalla luonnossa sekä alkoholista säästyneillä rahoilla matkustelen vapaa-aikoina pitkin Suomea. Olen lisännyt lukuharrastustani ja katselen hyviä elokuvia. Eli ei mitään ihmeellistä. Parasta on stressittömät aamut, kun ei tarvitse kärsiä kankkusesta ja morkkiksesta.
Kun tulee ikää, ne krapulta pahenee. Juomattomuus tuli ihan itsestään, parin tunnin hauskan jälkeen on seuraava päivä tai jopa kaksikin kamalia. Mieluummin käytän sen sunnuntain johonkin aktiviteettiin kuin sohvalla krapulassa. Pääsisipä tupakasta yhtä helposti...
Eilen join, tänään en juonu. Ei ollu vaikeaa lopettaa. Lopetin jo eilen klo 23.30. Sit pyörin tämän aamun ja aamupäivän etsimässä sieniä ja puolukoita. Puolukoita tuli enemmän. Olisin mä tänäänki voinu juoda, mut mielummin limua, kahvia ja vissyä.