Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Mökkikaupan pettymykset- miten unelmasta tuli painajainen!

Vierailija
29.08.2023 |

Ostimme talvella kelokorsikämpän Lapista näkemättä aluetta muuten kuin kuvista. Myöhemmin katsottuna osa eläimistä selvästi täytettyjä ja "Jokiranta" joka meille myytiin vain liruinen puro.
Melkein itku meinasi tulla kun mökille tullessa viimeksi miehen kaivama kylpykuoppa minulle oli täytynyt hiekalla ja kivenpalasilla saunan edestä.
Viel tavallista raskaampaa tuo keltainen hiekka ja kivet, saunassa kun koristuksena noita kiviä niin polttavat selkää!
Kamalaa rääkkiä kuskata saunan taakse kottikärryittän keltaisia rikkakiviä, onnena onnettomuudessa että saunan takana pieni öljylähde jossa uittamalla kitinä vaimenee kärryissä.
Keltakivet yleisiä mutta hyödyttömiä- joskus tähtisinä öinä kerään saunapolulta jalkaan sattuvia kristalleja ja painelen niitä keltahiekasta muodostuneisiin savimyökkyihin- yksisarviseni rakastaa noita taideteoksiani mutta muuten mökkipaikka pettymys.
Saniaiset eivät lähde kukkimaan ja nurmi on liian pehmoista arjen kovettamalle vartalolle.
Tätä tässä itkua tuhrustellen kirjoittelen kun puutkin pilalla, harmaita ja haisevat tervalta, näihinkin sotkettu jotain graffiteja lammikon keltasavella, nimmareita, poroja ja rumpaleita sotkettu polttopuihin!
Oltiin ajateltu että laitettaisiin kastelulamminko kesäkille ja ruutanoita niin kiellettyä koska läheisessä ojassa jotain rapuja ja simpukoita.
Mitään ei voida tehdä kun tikka pesinyt sähköpyörän satulaan ja sotkenut läheisen metsän jätöksillåän, neljää lajia ja yhtä jota ei tunneta ollaan nähty lepakoita riihen nurkalla (jota sitäkään ei ole viitsitty purkaa vaan jätetty savusaunan ohella pihapiiriin!)
Pelkkää marjarytikköä rannat ja tuota kivisilppua, nuo läpinäkyvät kivet pistelee jalkoja!
Melkein jo vapaa-ajalla alkaa töitä kaivata, saa ainakin nukkua puhtaissa lakanoissa eikä missään karhujen ja susien turkeista tehdyissä kasassa takan uumenissa (maalaiskielellä pankolla!).
Äljettää, luvattiin grillikatoskin niin kivinen vierasmaja tököttää tontilla!
Muita joilla "kalattomaksi" luvattu mökkijoki onkin täynnä lohia ja kovia kiviä tuottavia simpukoita, meillä oltaisi kääntöpaikka haluttu autolle niin ympäristöt suojeltu satojen kilometrien säteeltä ja tämäkin unehdettu kertoa!
Aluetta sotkettu mustikoilla ja onko karannut vadelmat ja puolukat entiseltä asukkaalla vaikko kiusantekoa, ainakin omenoita joudutaan puista poistamaan satoja litroja.
Saunan alta löydettiin laatikollinen piirustuksia jotka sinne olisivat hometta keränneet ja lupauksista huolimatta ei oltu lentokoneita viety ladoista pois, joku ihmeellinen vihreä likapyörre siinä keikkui lattialla ja et- nukke vaikka allergiamme olivat hyvin tiedossa.
Läheisessä ravintolassa ei ollenkaan pitzaa ja kebappia, sinnekin pitäisi naapurien kyydillä raahautua!
Miten muut suhtautuvat pettymyksiin, naisena34, tuntuu melko kohtuuttomalta pettymykset

Kommentit (0)

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kolme kolme viisi