Lue keskustelun säännöt.
Syy miksi mm haluan muuttaa maaseudulle:
20.08.2023 |
Olin taas käymässä vanhemmillani ja niinkin pieni asia kuin, että sai lähteä auringon laskettua omien ajatusten kanssa kävelylle ja laittaa kuulokkeista lempi musaani ja uppoutua siihen hetkeen eikä tarvinnut vilkuilla ympärille, olkapään yli jatkuvasti.
T. Helsingissä opintojen takia asuva.
Kommentit (1)
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Miksi Helsingissä pitää vilkuilla olkapään yli jatkuvasti? Minä kyllä käyn omien ajatusteni kanssa kävelyllä Helsingissä, kuunnellen lempimusaani ja uppoutuen siihen hetkeen.
Kesämökkipaikkakunnalla pitää vilkuilla jatkuvasti, koska paikalliset ajavat pientä mutkaista mäkistä kylätietä kovaa kuin hullut. Ei kevyen liikenteen väylää. Kylän lapset pyöräilevät holtittomasti (mikä heille suotakoon koska ovat lapsia), en ymmärrä miten kukaan ei jää alle niillä autoilijoiden nopeuksilla.
Helsingissä on satoja kilometrejä enemmän kevyen liikenteen väylää ja pururataakin kuin kyseisellä maalaispaikkakunnalla.