Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mitä asioita ihmettelette läheisten teoissa ja toiminnassa? Mikä ihmetyttää, potuttaa ja ärsyttää?

Vierailija
16.08.2023 |

Mitä outoa, erikoista, kummallista, ärsyttävää ja potuttavaa läheisenne ovat tehneet? Sukulaiset, ystävät ja naapurit.

Meillä kummastellaan, kun serkku on vuosien jälkeen kiinnostunut kyläilemään ja vaihtamaan kuulumisia - mistä nyt tuulee? Pohdimme. Naapurien suhteen on niin outoja tyyppejä osunut, että oksat pois, nyt vain mietityttää, miksi siellä vaivaudutaan tekemään hieno hyötypuutarha marjoineen, hedelmäpuineen ja vihanneksineen, mutta eivät sitten hyödynnä mitään? Siellä raparperit, salaatit, kesäkurpitsat ja muut mätänevät pihalle. Outoa.

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
16.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos huomaisin ihmetteleväni muiden elämää niin paljon, että siitä olisi syytä kirjoitella ihan nettipalstoilla, oma elämäni olisi mennyt aika pieleen. Siihen pitäisi tehdä silloin radikaaleja muutoksia.

Vierailija
2/2 |
16.08.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Entinen ystäväni, käytän nyt vahvaa sanaa, mutta epäilen hänen olevan ohutnahkainen/piilonarsisti.

-otti n.30 000e opintolainaa

-tarjottiin lisää työtunteja ym kiinteää sopimusta (kieltäytyi ja jatkoi luokkaa 0-tuntisopimuksella)

-opiskeli luovaa alaa, jossa ei paras työllistyminen tai palkka

-piti valmistua, ei ottanut lisää työtunteja, mutta haki lisää opiskeluaikaa, koska ei saanut edes oppariaan kirjoitettua? Mietin, mitä teit vuoden?

-valitti: ei ole rahaa, niin tiukkaa. Lähti kuitenkin Alpeille lomalle.

-piikitteli minua milloin mistäkin, kuten siitä, että mummini olisi ostanut milloin minkäkin huonekalun minulle? Hän on kuulemma itse ostanut kaiken ja niin on tiukkaa.

-samaan aikaan kun hän laiskottelu, opiskelin ja kävin töissä, ja olin aivan poikki jatkuvan angiinakierteeni takia, ja sain kokoajan kuulla, miten hemmoteltu ja itsekäs olin?

Luojan kiitos on entinen ystävä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla