IL: Wille Rydman julkaisi salatun naisen nimen - Syyttäjä harkitsee rikostutkintaa uudelleen
"Rydman julkaisi kirjassaan epäillyn raiskauksen uhrin nimen, vaikka poliisi ja syyttäjät olivat salanneet nimen julkisista asiakirjoista.
Syyttäjä arvioikin vielä aiempaa päätöstä, jonka mukaan salassapitorikosta ei tutkita."
https://www.iltalehti.fi/politiikka/a/2b7e1517-b94e-4ab6-87c2-ac5014322…
Kommentit (14)
No hohhoijaa. Kertokaa sitten lisää kun on saatu jotain selvyyttä näihin juttuihin. 🥱
Ei ole enää mitään "epäillyn raiskauksen uhria".
Kannatus vain kasvaa näistä kuten Trumpilla
Vierailija kirjoitti:
Ihana mies. Kaivaa kaikki itsestään puhuneet lähteet selville, julkaisee nimet ja alkaa maalittaa ja ahdistella.
Niinhän hänelle itselleenkin on tehty. Miksi hänen kuuluisi käyttäytyä jotenkin toisin?
Vaan mikä sen naisen nimi nyt sitten on?
Luulisi löytyvän syyttäjälle parempaakin tekemistä suojatyöpaikassaan.
Aiheettomasta raiskausilmoituksesrmta sama rangaistus kuin raiskauksesta. Sitten loppuisi sen käyttö koston välineenä.
Mutta onko se uhri itse ymmärtänyt vaihtaa nimensä, jos nimi on salattu oikeuden päätöksellä?
Vierailija kirjoitti:
Perussuomalaisia tekee hyvää työtä kun paljastaa mihin kaikkeen julkisella sektorilla on aikaa ja rahaa.
Poliisilla rahaa tuhlataan rikosten tutkimiseen. Oho.
Vierailija kirjoitti:
Luulisi löytyvän syyttäjälle parempaakin tekemistä suojatyöpaikassaan.
Kaikki on nähneet ettei demlalaiselle oikeuslaitokselle ole tärkeämpää asiaa kuin persun syyttäminen. Persujen puutteessa räsänenkin käy.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Perussuomalaisia tekee hyvää työtä kun paljastaa mihin kaikkeen julkisella sektorilla on aikaa ja rahaa.
Poliisilla rahaa tuhlataan rikosten tutkimiseen. Oho.
Poliiseja on liian vähän, ja sitten joku ideologisesti punavihreä pakottaa ne vähätkin käyttämään aikaansa netissä istumiseen ja persujen ikivanhojen sanomisten jahtaamiseen vaikkei noista saa tuomiota tekemälläkään kun kaikki on vanhentunutta ajat sitten.
Samaan aikaan oikeisiin rikoksiin ei tahdo saada poliisia edes paikalle saati sitten että nuo tutkisi varkauksia tai muuta "pienempää" rikollisuutta.
Eli käytännössä vasemmisto politisoi poliisinkin resurssien käytön omien vastustajiensa jahtaamiseen eikä todellisten rikosten tutkintaan tai estämiseen.
Vierailija kirjoitti:
Rehellinen? Ministerin ainoa vaatimus. Yksikään persuministeri ( + Orpo) ei vaatimusta täytä.
Tämä väittämä on tosi, vielä kun jätät sanan persu, sekä nimen Orpo pois tuosta niin pitää edelleen paikkansa, niin menneessä kuin tulevassakin. Eli nykyiset persuministerit sekä Orpo ei tee linjaan minkäänlaista poikkeusta.
Vierailija kirjoitti:
Tää herrasmiestaapero törkimys osaa valheen kaiken voimalla ja uhkailulla vaikuttaa. Lopulta tuhoaa itsensä. Niin se menee. Mitä kylvää, sitä niittää.
Päteekö tuo sinuunkin? Vai luuletko että vasemmistolaisuus suojaa sinua siltä mitä on tulossa?
Kaikkeen sitä resurrseja käytetäänkin.