IS: Golf-virran pysähtyminen tarkoittaisi Suomessa kylmempiä talvia ja kuivempia ja kuumempia kesiä
https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000009742831.html
"Jos Golfvirta lakkaisi toimimasta, sillä olisi katastrofaalisia vaikutuksia ilmastoon ympäri maailmaa.
Sen myötä esimerkiksi lämpötilat laskisivat Euroopassa ja merenpinta nousisi vaikuttaen osiin Eurooppaa ja Yhdysvaltoja.
IS uutisoi aiemmin, kuinka Suomessa lämpötila voisi laskea jopa 1015 astetta. Suomessa ilmasto olisi myös mantereisempi, mikä tarkoittaisi kylmempiä talvia ja kuivempia ja kuumempia kesiä."
Milloin ne kuivat ja kuumemmat kesät ovat sitten tulossa? Tässä heinäkuussa on saanut kytätä, milloin on edes sen ajan satamatta, että saisi pyykit kuivatettua ulkona ja ruohon ajettua kuivana. Näin siis aikana, jolloin Golf-virran kerrotaan olevan heikoimmillaan 1600 vuoteen. Hyvin näyttää sadetta siis sellaisellakin Golf-virran voimakkuudella riittävän.
Kävi lämpötila myös viime talvena melko usein plussalla, kun pääkallokelejä oli ihan riittämiin ja liikaakin. Sekin siis heikoimmalla Golf-virralla 1600 vuoteen.