Vatsalihasten erkauman leikkaus kokemuksia
Hei! Haluaisin kuulla kokemuksia vatsalihasten erkauman leikkauksessa käyneiltä. Itse olen nyt pitkän taipaleen jälkeen jonossa leikkaukseen julkiselle puolelle.
Erkaumaa on jäänyt 10 cm matkalla 4cm leveydellä, ei suuren suuri, mutta suuresti elämää hankaloittanut. Fysioterapiassa olen käynyt kolme eri pitkää jaksoa (kuuden vuoden aikana), asiantuntevilla fysioterapeuteilla, myös lantionpohjaft:llä viimeksi n. 9kk jakson. Eli fysioterapialla ja kuntoutuksella en saanut vaivaa kokonaan pois, mutta sain erkaumaa pienennettyä 10cm leveydestä 6cm leveyteen.
Etenkin kiinnostaisi, kuinka paljon apua olette saaneet leikkauksesta selkävaivoihin ja kuinka kauan meni leikkauksesta toipumiseen. Ja mikä on ollut erkauman koko ennen leikkausta.
Asiallisesta keskustelusta ja vastauksista kiittäen!