Onko vakuutus korvannut varastetun pyörän?
Ootteko saaneet kotivakuutuksesta rahaa kalliista varastetusta pyörästä? Kuinka paljon? Kuinka kauan käsittely vei aikaa?
Kommentit (5)
90-luvulla If oli nopea ja täydestä arvosta, kun oli alta vuoden vanha pyörä. Oli kuvat, joissa näkyi lisävarusteetkin, niin korvaus tuli myös niistä.
Vierailija kirjoitti:
1992 sain, 2016 en saanut.
Miksi?
Mietimpä tässä, jos varastaisitte kaverin kanssa toistenne pyörät, kummallakin tietysti maksetut vakuutukset voimassa.
Sain kotivakuutuksesta muutama vuosi sitten koko pyörän arvon miinus omavastuu. Pyörä oli n. muutaman kk:n vanha ja minulla oli siitä kaikki kuitit, runkonumerot, kuvat jne. tallella. Olin pyöräliikkeen kautta vielä hankkinut lisävakuutuksen, joka korvasi myös omavastuun. Vakuutuskorvauksen sain todella nopeasti. Harmitti vain, että poliisit olivat löytäneet varkaan ja pyöräni muutaman päivän päästä siitä, kun tein rikosilmoituksen ja he ilmoittivat minulle vasta useamman viikon jälkeen tästä, jolloin olin jo ehtinyt saada vakuutuksesta korvauksen, mieluummin olisin ottanut oman pyöräni takaisin.
1992 sain, 2016 en saanut.