Raskaaksi ilman kuukautisia imetyksen jälkeen, kokemuksia?
Onko kukaan tullut raskaaksi niin, että on imettänyt edellistä lasta eivätkä kuukautiset ole vielä alkaneet synnytyksen jälkeen? Tuleeko ovulaatio aina ennen ensimmäisiä kuukautisia vai vasta niiden jälkeen?
Imetän lastamme (1v4kk), eivätkä kuukautiset ole vielä alkaneet lainkaan. Ollaan menty tähän asti luottavaisin mielin ilman ehkäisyä ja mietinkin kauanko uskaltaa jatkaa tätä rataa... Raskaus ei olisi mikään katastrofi, siksi ollaankin aika huolettomia asian suhteen. Mutta kokemuksia asiasta? Raskaana en siis ole, testattu on.
Kommentit (4)
mutta molemmat päättyi keskenmenoon, mutta kesken menon jälkeen ei kk ja niistä vauvat
Natuli
...imetys väheni pojan siirryttä kiinteisiin ja nyt raskaana. Mulla kyllä ehti olla kahdet menkat. Pikku-ukko tänään 9kk.
kuukautisia ei ollut tullut ja imetin edelleen.
Ovulaatio edeltää kuukautisia tässäkin tapauksessa, sitähän ne kuukautiset on, että kohdusta vuotaa ulos hedelmöittymätön munasolu mukanaan muutakin asiaan kuuluvaa :0)
Imetin 11kk. Kun imetyksen loputtua ei kuukautisia kuulunut tein raskaustestin ja se oli plussaa. Eli meillä tosiaan kävi näin, että kuukautisia ei tullut imetyksen loputtua. Minusta ovulaatio tapahtuu ennen kuukautisia imetyksen jälkeenkin. Meillä kolmas siis tulossa ja nyt rv 18+.