Tarviiko esim skitsofreenikko tms kuuloaistia harhojen kuulemiseen?
Jos on yhtä aikaa vaikka kuuro ja skitsofreenikko?
Kommentit (4)
Skitsofrenia on narsistien keksimä sairaus jota heidän lähipiiri sairastaa joko mielikuvituksissa tai oikeasti.
Jos suunnittelet kuuroutuvasi siksi että kuulet harhoja, niin a) kuuroudut turhaan ja kuulet edelleen harhoja b) kuuroudut turhaan, vaikkei ääniä enää kuuluisi eikä se kuitenkaan ratkaisisi sun ongelmaa
Ei tarvitse.
Tietyllä tavalla skitsofreenikko kyllä kuulee harhoja, eikä vain kuvittele kuulevansa. Ääniharha aktivoi aivoissa samoja alueita kuin ns. oikea ääni, jonka muutkin voivat kuulla.
Skitsofrenia on aivosairaus, ei psyykkinen tila. Sairastuneen aivot eivät toimi normaalisti.
Ei tarvitse.
Jos on joskus kuullut niin silloin kuulee nuo harhatkin. Jos on syntymästä asti ollut kuuro niin ne "äänet" ovat joko viittomia tai suu, miten kyseinen kuuro parhaiten kommunikoi ilman ääntä.
Ei tarvitse, äänet kuuluvat mielessä, pään sisällä. Kuvittelee kuulevansa, pitää sitä todellisena. Arvelen näin olevan myös kuurolla.