Ensimmäinen käynti syömishäiriöpoliklinikalla, mitä siellä tapahtuu?
Tulossa siis ensimmäinen käynti syömishäiriöpolille. Ahdistaa ja pelottaa. Mitä siellä tulee tapahtumaan ensimmäisellä käyntikerralla?
Olen siis täysi-ikäinen jo jos sillä on merkitystä. Paino on tippunut lähemmäs 50 kiloa ja lähettävän lääkärin mukaan aliravitsemustila on melkoinen vaikka en vielä alipainoinen olekaan..
Kommentit (6)
Varmaan keskustellaan ja kartoitetaan tilannetta ensikäynnillä.
Mulla oli eka käynti alku viikosta ja voin kertoa siitä. Mun tilanteesta sen verran, että mulla ei ole syömishäiriötä vaan laihdutin vahingossa vähän liikaa ja nyt yritän saada painoa taas ylemmäs ja syön ihan normaalisti/paljon mutta se lähete oli ehditty tehä jo pari kuukautta sitten. Ravintoterapeutin kanssa ensin juteltiin syömisistä ja se kertoi mitä ja kuinka paljon pitäisi syödä. Mikäli syö todella vähän/homma ihan hakusessa niin tehdään kuulemma ravintosuunnitelma, mutta mun kohdalla tilanne ei ollut tämä. Sitten oli lääkärin tapaaminen jossa otettiin mitat ja se kuunteli keuhkot, mittasi verenpaineen tms aika perus. Kyseli kuukautisista, vatsan toiminnasta ja tälläsestä. Kysy myös että mitä syön ja liikun yms. Minä ja mun vanhemmat oltiin molemmat sitä mieltä että pärjään hyvin asian kanssa eikä sellasta ns ongelmaa ole koska mun paino on lähtenyt jo korjaantumaan enkä koe syömistä ahdistavana tms joten tuolla ei sitten tehty oikeestaan muuta. Tällänen oli oma kokemus. Ei kannata jännittää yhtään ne haluu vaan auttaa
Mä nyt vielä kokeilen josko kommentteja tulisi
Eikö täällä(kään) ole oikeasti ketään joka kertoisi?