Varoitus Santanderista
Santander on yhtäkkiä alkanut lähettää maksumuistutuksia ja usuttanut perintäfirmat soittelemaan, vaikka kaikki laskut on maksettu ajallaan!
Hädissäni maksoin jopa ylimääräisen karhulaskun, vaikka se olikin mennyt ihan normaalisti automaattisella e-laskutuksella pankista eräpäivänä.
Olen soittanut sinne monta kertaa, ja aina luvataan, ettei enää tule mitään karhuja, kun asia on kunnossa. Ja paskapuhetta. Ei ole kunnossa, kun asiakassivulla on edelleen merkitty "maksuhäiriöt" useaan erään. Kaikki ajallaan maksettuja. Ja lisäksi perusteeton karhulaskukin on maksettu.
Olen ollut heidän asiakas monta vuotta, mutta nyt haluan varoittaa kaikkia: Älkää missään nimessä ottako lainaa tuolta. Rikollista perintää aletaan ilman mitään syytä hyvässäkin asiakassuhteessa.
Kommentit (7)
Uusi taktiikka: Laskutetaan aiheettomia laskuja/tuplalaskutetaan ja palautetaan rahat vain niille, jotka valittavat. Viivan alle jää niiden rahat, jotka eivät näitä juuri tarkistele ja maksavat mukisematta ihan kaiken mitä pyydetään, oli aihetta tai ei.
Tosin vaikuttaa, että tämä ei ole mikään uusi taktiikka, vaan tätä ovat harrastaneet usemmatkin puulaakit jo hyvän tovin.
En tiedä Santanderista, mutta ainakin Savossa monet kunnalliset yhtiöt ovat ulkoistaneet perintänsä Ropo Capitalille ja minusta tuo toiminta haisee.
Esim. Kuopion Energia ja Savon Voima.
Jos sattuu laskun maksu myöhästymään, tulee Ropo Capitalilta karhukirje ja kumma kyllä, usein se tulee vasta karhun eräpäivänä tai jopa eräpäivän jälkeen-
Ja taas saa lähettää lisälaskun. Epäilen jopa että päiväävät laskunsa takakäteen.
Ja muutenkin ihmettelen miksi tuollaiset isot yhtiöt ulkoistavat perinnän?? Kuitenkin siellä on jo laskuttajaa ja reskontran hoitajaa. Perusperintähän on maailman helpointa, automatisoitua toimintaa.
Joskus minulla collectorilla, nykyinen Walley, kävi niin että olin maksanut kaksi kertaa saman laskun. Siitä ei tullut mitään ilmoitusta. Sitten toisesta laskusta soittaessani sanottiin tästä. Olin aivan pöyristynyt. Sanoivat että ellei asiakas itse huomaa tai kysy, liikamaksua ei palauteta. Niin moraalitonta touhua. Kumpa olisin pysynyt erossa näistä.
Kuluttaja-asiamiehelle ilmoitusta. Suomessa on laki tuollaista laitonta perintää vastaan.
Itsellä ainakin ollut useampi laina tuolta parinkymmenen vuoden ajalta jotka olen jo maksanut pois ja ei ole koskaan ollut ongelmia. Ikävää jos on alkanut heidän hyvä asiakaspalvelunsa romuttumaan.
Haluan varoittaa myös Sandelsista. Hiipii todella salakavalasti hattuun.
Sama. :(