Kamalaa huomata olevansa niin kateellinen ihminen
Näin vastikään entistä työpariani ajalta, jolloin olin hyvinpalkatussa asiantuntijatyössä.
Pari muutakin senaikaista työkaveria on tullut ihan viime aikoina vastaan, sekä oikean elämän puolella että somessa. Kaikki muut ovat jatkaneet matkaansa eteen päin ja ovat hyvissä hommissa omalla alalla.
Hävettää oma työni, tämä on oikeasti pohjanoteeraus siihen kaikkeen verrattuna, mitä muilla on.
Työpaikka siis loppui kokonaan ja kaikki jossain uusissa hommissa.
Itse olen nykyään työssä, jota pystyy tekemään kuka tahansa ja ilman koulutusta.
En ole saanut mitään muuta, olen kyllä yrittänyt
Kommentit (3)
Vierailija kirjoitti:
Ei sinulla ole mitään hävettävää, olet töissä ja kirjoitat järkevästi. Voithan toki laittaa hakemuksia muualle jos siltä tuntuu. Annat myös tunnustusta vanhoille työkavereille. Työelämä on nykyään todella haasteellista.
Sen verran meillä esimerkiksi tuon entisen työparini kanssa on eroa, että itse olen eläkeikää lähestyvä nainen ja hän on nelikymppinen mies. Tavallaan olen itsekin jo luovuttanut. Olen aika varma, että kukaan ei ota minua sellaisiin töihin, mistä haaveilen ja mitä haluasin oikeasti tehdä
ap
Suuntaa katseesi asioihin, joita voit tehdä. Olet hyvä juuri tuollaisena. Älä turhaan kadehdi, kukaan ei tiedä minkälaista muiden elämä todellisuudessa on.
Ei sinulla ole mitään hävettävää, olet töissä ja kirjoitat järkevästi. Voithan toki laittaa hakemuksia muualle jos siltä tuntuu. Annat myös tunnustusta vanhoille työkavereille. Työelämä on nykyään todella haasteellista.