Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Maataloustuista

Vierailija
27.04.2023 |

Ehkä joku ymmärtää, että Suomi ei pysty tuottamaan viljaa samalla hintaa, kuin esim maailman 5. suurin viljantuottaja Ukraina.
Ymmärtääkö joku, että Ukrainan pellot ovat täynnään arsenikkia ja elohopeaa.
"Kun Ukraina oli vallannut Hersonin alueen takaisin Venäjän joukoilta viime marraskuussa, Ukrainan maaperä- ja agrokemiallinen tutkimusinstituutti pääsi ottamaan maanäytteitä Harkovan kaupungin ympäristöstä.

Näytteissä oli suuria määriä arsenikkia, elohopeaa ja muita myrkyllisiä aineita, jotka ovat peräisin ammuksista ja sotakoneiden polttoaineista, kertovat uutistoimisto Reutersille (siirryt toiseen palveluun) vastikään esitellyt tulokset."

Miltä tämän rinnalla kuulostaa maailman puhtain ruoka?

Kommentit (2)

Vierailija
1/2 |
27.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset
Vierailija
2/2 |
27.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ja sen lisäksi esim USA:ssa  syötetään tuotantoeläimille rutiiniluontoisesti antibiootteja ja hormoneja kasvun lisäämiseksi, ja hyönteis- ja rikkaruohomyrkkyjä käytetään  moninkertainen määrä Suomeen verrattuna. Tosin meilläkin "virallinen taho" on vuosikymmenet yrittänyt ohjata samaan suuntaan vaatimalla tehokkuutta.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla