Orpo: SDP ei kelvannut hallitukseen huonon tilannetajun ja kriisitietoisuuden puutteen vuoksi
Siis mitä #€%=)#%)%=(€&=&€%=
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/petteri-orpo-tasta-syysta-sdp-ei-ke…
Kommentit (44)
Käännös: Eivät suostuneet leikkaamaan köyhimmiltä.
Missä mielikuvitusmaailmassa Orpo elää?
Vierailija kirjoitti:
Käännös: Eivät suostuneet leikkaamaan köyhimmiltä.
Tämä. Kriisitilanteessa Kokoomus lähettää köyhät leirille ja vie loputkin omaisuudesta ja persut toimivat portinvartijoina.
Naulan kantaan Orpolta. Mitä laiva tekisikään kapteenilla joka ei ole ajan tasalla asioista ja vain bailaa diskossa kun pitäisi ohjatakin ja hoitaa asioita?
EU joutui jo puuttumaan, kun Suomen velka/bkt nousi yli hälytysrajan 60%, Suomessa siis jo reilusti yli 70%. Kiitos Marinin järjettömän taloudenpidon. Olisivat jo demarit hiljaa, kun järkevämmät alkavat pelastaa Suomea taloudelliselta katastrofilta. Siihen toki menee pari hallituskautta vähintään, sen verran pahasti vasemmistohallitus hommat tyri. Kukaan ei pidä leikkauksista, mutta ne ovat pakollisia, kiitos vasemmistohallituksen totaalisen piittaamattomuuden Suomen talouden ja hyvinvoinnin tilasta.
Ja aloittajalle tiedoksi, Orpo sanoi sievästi, ettei SDP kelpaa hallitukseen, koska SDP ei ymmärrä mitään taloudesta ja siitä, mitä pitää tehdä Suomen pelastamiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Naulan kantaan Orpolta. Mitä laiva tekisikään kapteenilla joka ei ole ajan tasalla asioista ja vain bailaa diskossa kun pitäisi ohjatakin ja hoitaa asioita?
Ajattele ensin. Paina enteriä vasta sitten.
Tai siksi, etei kok halua ketään jarruttamaan köyhänpotkiaisiaan!
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Naulan kantaan Orpolta. Mitä laiva tekisikään kapteenilla joka ei ole ajan tasalla asioista ja vain bailaa diskossa kun pitäisi ohjatakin ja hoitaa asioita?
Ajattele ensin. Paina enteriä vasta sitten.
Ajattelit ääneen muttet uskonut itseäsi.
Orpo on asiallinen ja osaava, sivistynyt henkilö.
Toisin kuin Sanna Marin, jolta ei tullut yhtä ainuttakaan järjellistä tekoa vaan pelkkää kehittymättömän olion tasolle jäänyttä inttämistä.
Marin saisi nyt vaan sulkea sen tyhjää puhuvan suunsa, ettei tee itseään entistä naurettavammaksi.
Hyvinvointivaltio on joka tapauksessa mennyttä kiitos epäisänmaallisen politiikan, josta voi kiittää etupäässä sekä SDP:tä, että Kokoomusta. Ilmeisesti suomalaiset vain ovat liian tyhmää kansaa, jotta tässä maassa tehtäisiin mitään järkevää.
Vierailija kirjoitti:
Orpo on asiallinen ja osaava, sivistynyt henkilö.
Toisin kuin Sanna Marin, jolta ei tullut yhtä ainuttakaan järjellistä tekoa vaan pelkkää kehittymättömän olion tasolle jäänyttä inttämistä.Marin saisi nyt vaan sulkea sen tyhjää puhuvan suunsa, ettei tee itseään entistä naurettavammaksi.
Tämä oli selvästi vitsi.
Toivottavasti lopettavat kehitysavun ja EU:n avustukset, kunnes Suomi taas kelpaa EU:n hälytysrajojen sisään. Varmaankin saadaan nyt avustusta EU:lta!
SDP olisi jatkanut palon sammuttamista bensalla. Eroaminen PJ:n palliltakin osoittaa vastuuntunnottomuutta: sammuttakaa joku muu, minä lähden bailaamaan ajattelee hän. Oli siinäkin johtotähti!
Kyllä Orpo kehtaa puhua mitä sattuu hänestä ei olis ollut kriisiajan pääministeriksi kuten Marin hienosti hoiti Orpo on täysin vailla karismaa oleva henkilö ei mitään omia oivalluksia joka haastettelussa toistaa samoja fraaseja eniten ihmettelen ruotsalaisten ja ns.kristillisten innokkuutta hallitukseen siinä esimerkki kun ihminen sairastuu valtaan
Luoja meitä varjelkoon Marinin tapaisista poliitikoista.
Vierailija kirjoitti:
Käännös: Eivät suostuneet leikkaamaan köyhimmiltä.
Kyllä joku muukin voisi välillä osallistua hieman taakan kantamiseen kuin keskituloiset. Suomen sosiaaliturva on maailmanennätystasoa ja toimii vetovoimatekijänä työntekoa vältteleville tulijoille. Siitä on varaa ja syytä leikata, samalla alenee kynnys ottaa itse vastuu elämästään.
En ole demarien kannattaja mutta ihmettelen suuresti mistä kriisistä Orpo nyt puhuu? Kansalaisen näkökulmasta isoimmat kriisit näyttävät liittyvän Euroopan turvallisuusasioihin ja soteen. Alan jo ikävöidä Marinin asiakeskeisyyttä pääministerinä.
Osuvasti kiteytetty Orpolta.