Ulkomailla asujat
Onko tullut tunnetta, että kaikki muuttaa eläkepäiviksi omiin maihinsa ja sinä jäät vähän yksin sinne, jos olet paljon ulkomaalaisten kanssa tekemisissä. Suurin osa tutuistani muutta nyt pois, mutta itse ajattelin jäädä tänne ainakin toistaiseksi. Vaikuttaa paljon ihmissuhteisiin, kun ihan just erosinkin kaiken lisäksi.
Kommentit (2)
Itse olen lähinnä paikallisten kanssa tekemisissä, joten eivät ne täältä ole varmaan mihinkään muuttamassa. Olen mietiskellyt, jos itse asuisin eläkkeellä puolet vuodesta Suomessa ja puolet täällä ulkomailla. Ennenkuin joku tulee pätemään, niin ei todellakaan kiinnosta tulla Suomeen sen terveydenhoidon vuoksi, sillä se hoituu täällä keski-Euroopassa laadukkaammin.
Siinähän sitten vikiset torpassasi kalliita sähkölaskuja, pimeää ja räntäsadetta, paskoja naapureita, kallista ruokaa ja elät kaurapuurolla. On ulkomailla hieman erilaista.