Melkein joka päivä tuntuu olevan "XXX:n päivä". Onko minnekään koottu listaa, minkä asian "merkkipäivää" milloinkin vietetään?
On autismitietoisuuden päivää, elokuvan päivää, suomalaisen luonnon päivää, harvinaissairauksien päivää ja mitä kaikkia niitä nyt onkaan. Tuntuu että melkein joka päivä on nykyään joku päivä. Onkohan minnekään koottu listaa, minkä asian päivää minäkin päivänä vietetään?
Kommentit (9)
Huomenna on Kansainvälinen kulttuurisen moninaisuuden päivä.
Ei vissiin löydy näitä koottuna mistään?
Jos merkkipäivien runsaudenpula hiertää ihmisiä, voitaisiin yksi päivä pyhittää merkkipäivättömyydelle. Vaikka 18.5. sopisi.
Vakavimmin sanottuna Wikipediaan on listattu paljon eri päiviin yhdistettäviä tapahtumia, mutta sieltä ei ehkä käy ilmi sitä, että missä määrin mitäkin muistopäivää vietetään. Teemapäivistä on olemassa joitain listauksia, kuten https://www.un.org/en/observances/list-days-weeks , mutta ymmärrettävästi ne eivät ole kattavia, koska mikä tahansa organisaatio voinee pitää jotakin päivää heidän sihteerinsä kissan karonkan teemapäivänä.
Minua on alkanut jo vähän kyllästyttää se, että jokaiselle asialle pitää olla oma "awareness day".
Olen monin tavoin yhteisten juhlapäivien ystävä, ja kiva että esim. Tove Janssonin syntymäpäivää alettiin liputtaa. Ja on ihan loogista, että pelastuspalveluista tiedotetaan 11.2., on kuitenkin asia jonka ympäriltä on syytä pitää vaikka kouluissa tapahtumia vuosittain, niin tuohan on hyvä tapa.
Mutta ei minusta joka ikisen kerhon ja järjestön tarvitsisi varata kalenterista omaa teemapäivää.
Kaverin lapsi on syntynyt Älä osta mitään -päivänä. Kaupallisuuden kriittinen ajatteleminen on hyvä ajatus, mutta on se aina vähän haljua, kun toisen syntymäpäivänä joka toinen vieras muistaa toitottaa, että me ei sitten ostettukaan mitään tuliaisiksi kun on Älä osta mitään -päivä.
Hääpäiväni julistettiin myöhemmin tyyliin viralliseksi peräpaiseiden päiväksi.
Kesäkuu on on nyt jo kokonaan pride-kuukausi. Kannatan täysin yhdenvertaisuusaatetta, mutta kesäkuu saisi minusta olla ennen kaikkea kesäkuu, joka tällaisessa kylmässä maassa merkitsee aika paljon muutakin kuin yhtä elämän kapeaa sektoria.
Antakaa päivien olla vain päiviä, ei tarvitse tunkea niille merkityksiä keinotekoisesti.
se ois rasismia jos ei ois jokapäivä jotaki erikoista
Minuakin kiinmostaa tämä. Useinhan nää uutisoidaan että tänäännvietetään sitä ja sitä päivää, ja esimerkiksi kouluopetuksessa näitä päiviä voisi hyödyntää ja huomioida paremmin kun niistä saisi tietää jo vähän aiemmin.