Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Esikoulusta vaaditaan lapselle eväät mukaan

Vierailija
04.04.2023 |

Kerhossa+eskarissa syödään muutaman tunnein välein. Kärjistettynä eihän siellä paljoa muuta ehditä tekemäänkään kuin syömään. Nyt sieltä vaadittiin että omat eväät tähän päälle, vaikka lapsi syö hienosti ja hyvin ruokaa.

Syy: Opettaja voi käskeä lapsen syömään eväitä jos villiintyy ja häiritsee muiden opiskelua.

On melko surullista ettei lasta kyetä komentamaan olemaan hiljaa. Olen käsittänyt että lasta pyydetään lähes lässyttäen olemaan hiljaa, mutta kertaakaan ei ole kokeiltu napakasti. Kuitenkin lapsi on hyvinkin tottelevainen, kohtelias ja keskimääräistä arempi. Joskus villiintyy turvallisessa ympäristössä, mutta jokainen jolla on edes pienehkö auktoriteetti saa lapsen helposti tottelemaan. Vaikkei ehkä ensimmäisellä komennolla villiintyessä tottelekaan kuten armeijassa.

Mietityttää vain että tähänkö on menty, että kotoa täytyy laittaa päivittäiset välipalat että ope pääsee helpommalla. Nythän ryhmä on kuitenkin alle puolet siitä mitä koululuokka tulee olemaan ja open lisäksi on avustaja, joten ainakin resurssien pitäisi riittää että saa yhden normaalia kiltimmän lapsen tottelemaan.

Onko tämä nykyaikana ihan normaali?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei-toivottu käytös tuskin vähenee sillä, jos opetetaan, että siitä saa palkkioksi syötävää.

Vierailija
2/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Elättää ja opettaa osaa kuka tahansa, mutta nykyään harvassa ne kenestä kasvattamaan. Se näkyy nuorison käytöksessä myöhemmällä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Älä välitä, helpottuu kun pääsee kouluun. Meillä oli eskarissa ihan villi meininki, lapsilla puremajälkiä poskessa yms yms. Eskarin tädit ei saaneet lapsiin mitään tolkkua.

Oltiin vanhemmat ihan kauhuissaan kun lapset jatkoi ekalle lähes muuttumattomalla kokoonpanolla, että miten niiden kans 1 opettaja pärjää kun 3 eskarin tätiä oli ihan nesteessä niiden kanssa ja arvaa mitä? Hienosti meni! Kutosta käyvät ja kunnon kansalaisen alkuja ovat. Ne on eskarissa aivan kädettömiä.

Vierailija
4/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

Elättää ja opettaa osaa kuka tahansa, mutta nykyään harvassa ne kenestä kasvattamaan. Se näkyy nuorison käytöksessä myöhemmällä.

Suurin ongelma on se että niitä lapsia ei saa kasvattaa.

Lapsille/nuorille on annettu kaikki oikeudet ja opettajat ja muut ammattikasvattajat ovat pulassa.

Lapset/nuoret voivat tosi huonosti.

Lapset tarvitsevat rajoja ja auktoriteettia!

Vierailija
5/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Sivusta seuranneena olen saanut sen käsityksen, että jos jonkun piltin pistää järjestykseen, saapuu iskä oitis lippalakki nurinpäin päässä räyhäämään ja oikeuteen menemisellä uhkailemaan. Vaikka saisi lopuksi vapauttavan tuomion, sitä pitäisi odottaa muutama vuosi. Eli perheen ulkopuolisen on lähes mahdotonta laittaa lapsi kuriin ja järjestykseen, jos kotona ei osata kasvattaa niin, että lapsi ymmärtää puhetta.

Vierailija
6/6 |
04.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ei varmaan tee hyvää myöskään lasten lihavuudelle, jos heille päiväkodista alkaen opetetaan, että syöminen on ratkaisu aina, jos vähän harmittaa.