MARRASMURUT viikolla 48
Kommentit (35)
Vihdoin minäkin tällä puolella,ihanaa " kuulla" taas teitin kuulumisia=)!
Elikäs potra poitsu syntyi jo 14.päivä, kotiuduttiin viime viikon tiistaina ja nyt on tätä koti-elämää sitte opeteltu pikku hiljaa.
Meille poitsu saa korviketta (Tuttelia) sekä tissimaitoo lypsettynä pullosta. Tissillä oloa harjotellaan kyllä päivittäin ettei pääsis unohtuun,kun luultavasti sydänvian (pieni reikä+keuhkovaltimo-ahtauma) takia ei oikein jaksa imee tissiä. Mutta onhan niitä pullo-vauvoja ennenkin kasvanu,enkä todella oo aatellu tuntea huonoo omaatuntoa ko.asiasta=)!
Meillä yöt sujuu vaihtelevasti,poika yleensä (päivälläkin) herää kolmen tunnin välein. Edellisyönä tosin nukuttiin yx viiden tunnin pätkä ja viime yönä meni yx kuuden tunnin pätkä,äiti on ihan niinku uus ihminen=)!
Napatynkä meillä irtos lauantaina 11vrk:n ikäsenä ja nyt se napa on ihan " hassun" näkönen, kun ei oo tottunu ite siihen vielä.
Perjantaina kävi mun neuvolantäti kotikäynnillä ja keskiviikkona tulee sitten lastenneuvolasta täti kattoon poitsua,sitten mennäänkin jo ite neuvolaan kuukauden ikäsenä.
Mä en nyt oikein oo perillä, että mistä ootte jutelleet, mutta tässä nyt ihan omaa napaa ja ens kerralla ehkä jo jotain muuta=)!
Hauskaa alkanutta viikkoa Murut=)!
Tiitiäinen78 ja " nestori" 1vko+6päivää,jo...=)!
Kiirettä meinaa pitää, ei paljoa ehdi koneella istua... Pyykkivuori on valtava, kun meidät tytöllä on taipumus vaihdatuttaa vaatteet useamman kerran päivässä... Eka yövaippa falskaa aamusta juuri herämisen yhteydessä, sitten vähän pulautellaan (ei tosin paljoa, mutta kaikki aina lahjakkaasti bodylle) ja lopulta tehdään iso sinappisatsi niin, että kainaloita myöten ollaan sonnassa... Ja siinä kun vaihdetaan puhdasta ja kuivaa niin pissat tehdään yleensä pyyhkeelle ja niille puhtaille vaatteille, joita meinaan pukea tytön päälle. On tää ihanaa :) Esikoinen olisi mennyt vauvana samoilla vaatteilla päivätolkulla, ei ne missään vaiheessa likaatuneet. Mutta ihan vaihtelun vuoksi hänelle tietysti vaatteita vaihdoin.
Masuapinan koliikin " odotteluun" , meillä ollaan sitten kai jo turvallisilla vesillä... Lasketusta ajasta on jo neljä viikkoa ja tytöllä ikää 6 viikkoa. Eikä siis koliikkia tai muutakaan itkua juuri ollenkaan. Nälkää itkee, mutta eipä sitten muuta! Yöllä nukkuu ja syö, joskus on ollut 5h pätkäkin unta mutta yleensä eka pätkä 4h ja seuraava 3h.
Aamuun meillä heräillään 9-10 välillä ja olenkin todennut, että esikoisen 2 päivää hoidossa on tosi tarpeen... Nimittäin kaikki lapsiperheethän ulkoilee lähipuistossa AAMUPÄIVÄLLÄ, eli silloin kun meidän taloudessa on aamutoimet menossa. Ulos päästään vasta lounaan jälkeen, tänään poikkeuksellisesti jo klo 12.40, tavallisesti vasta yhden jälkeen. Eikä tod. näy ketään muita ulkona! 3v. kun sitä leikkiseuraa kyselee kaiken aikaa, niin kiva että edes 2 päivää viikossa saa sitä! Noina aamuina mies hoitaa pojan lähtökuntoon, joten me saadaan vauvan kanssa jäädä nukkumaan.
Mutta eipäs tässä nyt muuta. Mukavaa viikkoa kaikille!
Marrastoive
meitähän on monta joilla vauvalla sydänongelmia! meidän tyttö ja effican poika. onkos efficasta kuulunut mitään? miten jaksatte, jos kuulolla olet? toivottavasti poika on toipunut odotusten mukaisesti...
täällä jatkuu samat taistot. eli vauva maratoonaa tuon syömisen kanssa. illalla on joutunut lypsymaitoja antamaan ja vauva raivoaa rinnalla kun ei heru. aamulla sentään on rinnat täynnä joten saan lypsettyä ja illalla aina annetaan noita aamuisia.
onko teillä rinnoissa eroa? mulla on toinen rinta paljon huonompi imetyksen kannalta- on ollut kaikissa imetyksissä. hassua sinänsä tuo isompi rinta heruu paljon huonommin ja vauva aina saakin siinä hirveet hertsit. toinen pienempi rinta taas on varsinainen meijeri...
ekat hymyt on saatu :-)
oma olo on jotenkin väsynyt, taitaa tuo ikä tehdä mulle tepposet. en käsitä miten olen aiemmin jaksanut hirveet yökoliikit ja huudot..
ei muuten ihmeitä.
mom ja tyttö 6+ viikkoa
Meillä nukutaan nyt vaihteeksi sängyssä.
Toi vauveli on nyt alkanut tekeen sitä että herää kitiseen ja kun pääsee syliin niin hetken päästä nukahtaa...
No nyt ei olla sitten joka inahduksesta otettu syliin vaan annettu esim tutti suuhun niin heti nukkuu sängyssään paremmin.
Poitsulle on ilmestynyt selvästi posket ja kaksoisleukaa jonkin verran...
Meillä yöt:4-5 tuntia unta syö n.20min, menee nukkuun n.3-4 tuntia ja herää syömään n.30min. ja taas jatketaan unia.
Päivällä syödäänkin sitten 2-3 tunnin välein ja illasta saattaa olla tissi halut jopa tunin välein...
Muuten siis normaalia arkea kotitöitä ja pyykkäystä.
Meinaa jo tressiä iskee noi sunnuntaina pidettävät ristiäiset,kun ei ole edes tietoa kuinka moni vieras tulee...
Mutta eipä kai tässä muuta ihmeellistä...
Joten muille vuoro!
toivoovauvaa+pikkupeikko ja tytöt...
Ihan normaalia arkea täälläkin eletään = ).
Huomenna tulee viikko täyteen kotona. Torstaina mennään Keskussairaalaan kontrolliin ja joulukuussa Hesasta tulee kardiologi meidät tutkimaan. Perjantaina pojan painokontrolli ja tytön 3v neuvola.
Mies lomalla vielä ainakin ensi viikon. Välillä tää on yhtä kaaosta, kun pienin ei viihdy yhtään ja isommat tarvii apua tai jotain muuta pitäisi yrittää tehdä... Just mietin tuota kantoliinan hankintaa.
Nyt on poika unilla meidän sängyssä ja isommat kylvyssä. Isäntä kaupassa. Koko päivänä en ole tänään käynyt ulkona, mutta illalla vien koirat lenkille.
Pelkällä rintamaidolla täällä eletään ja minä olen onnellinen. Olen imettänyt edellisiä noin puoli vuotta enemmän ja vähemmän täysimetyksellä ja toivottavasti tämän herran kanssa onnistutaan imetyksessä. Viiden päivän tauko oli silloin sairaalassa ollessa, mutta muuten on saanut rintaa ja pullostakin minun omaa maitoa. Mutta kuten joku sanoi, niin ihan samanlaisia palleroita sitä kasvaa pullolla/korvikkeellakin!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
Päivisin nukkuu neljänkin tunnin pätkiä, öisin syö yleensä tunnin välein. Sängyssä imetän ja siihen aina nukahdetaan. Tänä aamuna isot lähti kerhoon puoli yhdeksäksi miehen vieminä ja me vielä nukuttiin yhteentoista. Toki minä olin niitä isompiakin kerhoon lähettämässä. Joka päivä olen myös yrittänyt ottaa ainakin pienet päiväunet. Kuten äsken sohvalla esikon pelatessa tietokoneella ja tytön ollessa miehen kanssa muskarissa.
Ristiäiset on meillä vasta loppiaisena, eli 6.1-07. Nimi ei ole vieläkään valmis, eikä kummeista ole varmuutta. Paikka on varattu.
GALLUPPIA: Mites koiraihmisten koirat on tulokkaaseen suhtautuneet?
Meillä on iso koira ihan sekaisin ja itkee, jos vauvakin. Pienempi ei välitä juurikaan.
Mutta nyt taas hetkeksi sohvalle laiskottelemaan = ).
Effica ja Remu 23:26 3 viikkoa
Mulle iski aivan KARMEA flunssa. Piti soittaa äitikin hätiin, kun minä olen ihan tööt. Päätä ja lihaksia särkee, kuumetta on, räkä valuu, kurkku kipeä ja korvakin vähän. Huh huh. Eikä lääkkeet tunnu enää tehoavan. En muista, koska mulla olisi ollut näin paha flunssa. Toivottavasti tämä nyt ei ole eri kantaa kuin se poikien nuha, joka jo parani. Muuten ollaan kohta kaikki samassa jamassa.
6 viikon neuvolassa käytiin, ja hienosti on pojat kasvaneet. Miskalla oli painoa jo 4640g, pituus 54,6cm, Jounilla 4000g/53,2cm. Kaikki muutenkin jees. Ja otettiin reseptit rotavirusrokotteelle.
Mutta nyt puklibodyn vaihtoon...
Alia ja pojat
Vauva-arki sujuu mukavasti... neiti on nyt kyllä enemmän hereillä kun viime viikolla ja hereillä ollessa välillä tyytymätönkin, eli vaatii syliin, viime viikolla vielä oli puolinukuksissa hiljaa sitterissä hereillä olleessankin. Yöt nukkuu periaatteessa aika hyvin, syö n. 3 h välein, mutta omassa sängyssä alkaa ähistä ja puhista ja ynistä, kun taas äidin kainalossa nukkuu hiirenhiljaa joten aika paljon ollaan nukuttu vierekkäin.. vaikka kai siinä minun unen laatu vähän kärsii.. mutta jos laitan neidin omaan sänkyyn niin heräilen joka ähinään.... Esikoisen siirsin aikanaan 6 viikon ikäisenä omaan huoneeseen nukkumaan niin että kuulin vasta kun hän itki, pikku puhinat ei kuuluneet meidän huoneeseen.
Rinnasta tyttö syö hyvällä tekniikalla, nopeasti ja tehokkaasti. Paino nousee hienosti pelkällä rintamaidolla, perjantaina neuvolassa 4.3 kg ja eilen 4.7 kg (eilen käytiin neuvolassa navan takia, tynkä lähti lauantaina mutta se pohja oli sellainen kostea kellertävä, neuvolantäti penslasi sitä lapis-liuoksella).
Suunnitelmissahan minulla on että opettaisin tytön myös syömään pullosta (kumpikaan pojista ei koskaan suostunut mitään pullosta juomaan) niin että itse voisin olla kerran viikossa pari tuntia poissa vauvan luota, joskus ensi vuoden alusta, ja kai se pulloharjoittelu pitäisi aloittaa nyt varhain ettei käy niinkuin poikien kanssa... mutta jotenkin ei yhtään tee mieli... eikä varsinkaan tee mieli kaivaa rintapumppua esille kaapista... No huvituttia olen onnistuneesti tyrkyttänyt tytölle, jos hän sen hyväksyy niin ehkä sitten tuttipullonkin...
Mari ja neiti 2.5 viikkoa
täällä jo kuukauden ikäinen vauveli. Kun haluaisin pitää vallan noin pienenä ja kauan aikaa! Hassua, esikoisen kohdalla sitä odotti jos mitä uutta kasvua ja oppia, kakkosen kohdalla ei enään odotellut ja nyt ei todellakaan haluaisi pikun kasvavan vielä..Vielä kun tietää että viimeistä viedään!
D-tipoista on ollut ainakin jotain puhetta. Meillä on käytössä Deetipat- ne taitaa olla " lievimmät" vatsaväänteiden aiheuttajat. Devitolista ainakin on meillä tullut aiemmille kovat väännöt- esikolla ei heti tajuttu vaihtaa, kakkosella otettiin nopeasti käyttöön Dee-tipat (ei huutoja) ja sitten isompana Jekovitit. Tuntuu että aika moni on huomannut että nuo Devitolit aiheuttaisi väänteitä. Sitten annan ihan suosiosta maitohappobakteereita ja myöskin välillä Cuplatonia. Viisastuu iän ja lapsimäärän myötä ;) Ehkä..tai sitten ei...
Meillä kauhea ryysis päällä- ristiäiset pitäisi järjestää viikon päähän- mutta muuttaakin pitäisi sitä ennen! Ja pakata...ja sitä tavaraa kun on ja on. Ei ihan heti lopu. Ja kun olisi kiva mennä vähän läpikin että mitä voisi jo heittää pois, mutta kyllä se kahden leikki-ikäisen ja yhden vauvan kanssa on vähän vaikeampaa kuitenkin. Ja kun tuo meidän 1,6v on sellainenkin sylikissa--on koko ajan mun sylissä kun vain mahdollisuus..että ei siinä ole käsiäkään millä touhuta. Ja sydän ei raaski huudattaa kovin tuota pientä: Kun joutuu muutenkin olemaan välistä niin isoasiskoa että..
Ei mutta nyt esikko tulee kerhosta ja vauva huutaa kohta ruokaa. Eli palaan taas.
Tuntuu että ajatus ja sitä kautta kirjotus on aika sekavaa...ikä ja yövalvomiset ja liian vähäinen uni teettää tehtvänsä! Ei ihme että suositellaan että nuorena ne kannattaa tehdä =P.
Palaan taas =)
Taas lipsahti sormet!
Piti tosiaan todeta, että aika lentää... NYT, mutta odottaessa se tuntui niiiin pitkältä. Ihan samat mietteet kuin HALTIJAPIPARILLA! Ekan kanssa odotti kaikkea kehitystä, toinen meni siinä sen kummemmin odottamatta ja nyt tämän kolmannen toivoisi pysyvän pienenä pitkään. *huokaus* Jos vaikka ei enää vauvoja saa. Vaikka kovasti jo kuumeilenkin =P Hassua, miten sitä voi olla näin krooninen vauvakuume... Ja sitten noiden isompien kanssa menee hermot joka tilanteessa ja huomaan, kuinka jo inhoan itseäni äitinä, kun en pysty olemaan sellainen *ihana ja mukava ja pitkäpinnainen ja täydellinen* äiti =( Ennen omia lapsia en koskaan korottanut ääntäni saati kiroillut... Nyt tuo lapsille *karjuminen* tuntuu olevan arkipäivää ja todellakin vihaan sitä puolta itsessäni. Voisiko joku laittaa tänne tulemaan kaiken kestävät hermot!?!
Kyllä teillä HALTIJAPIPARI todella pitää kiirettä. Muutto ja ristiäiset viikkoon! HUH! Mahdat olla organisaattori =) Minä en saa edes laatikoita siivottua saati isommasta puhumattakaan.
En tiedä, onko se tosiaan iästä kiinni, mutta kyllä pää tuntuu olevan ihan maidolla pehmitetty. Ei muista mitään, sanat menevät ihan sekaisin, asiat sotkeentuvat...
Meidän tyttö syö ja syö ja syö... Tämä mamma on jo kauhuissaan siitä, kuinka pulska tytöstä tulee. En todellakaan halua hänen joutuvan kärsimään samoista paino-ongelmista kuin minä, kun kilot tarttuu jo ruokaa ajatellessa. Eikä lähde millään. Tytöllä on kaksoisleukaa ja poskia vaikka muille jakaa!
Joku järjestys alkaa päiviin löytyä. Uloskin päästään yleensä aamupäivällä ja päikkäreillä ollaan 12 jälkeen. Ihan kohtuullista. Illat tosin tuppaa venymään, kun pientä on tissitettävä ja isommat keikkuvat tilaisuuden käyttäen niin, etteivät varmasti nukahda silloin itsekseen. Harmittaa, kun mielestäni tuollaisten 3v ja 1½v pitäisi olla nukkumassa 20:n aikaan. Miehestä ei ole apua, kun tuon mielestä lapset saavat nukahtaa mihin lystäävät. Ei siis ukko viitsi takapuoltaan sohvalta nostaa... ja minä ravaan sitten kolmen sängyn väliä ja päässä kiehuu!
Yöt ovat vaihtelevia. Typy nukkuu hyvällä lykyllä jonkun 4 tunnin pätkän ja sitten lyhyempiä. Nyt on kakkonen ruvennut heräilemään alkuyöstä karjumaan/ulisemaan ja se veroittaa myös omia unia. Tänäänkin olin niin väsynyt aamusta etten saanut itseäni ennen yhdeksää sängystä =( Isommat siinä pomppi vieressä. Ja mitä väsyneempi olen, sitä lyhyempi pinnani on =(
Nyt täytyy taas mennä laittamaan ruokaa!
TalviSalama + Tiitiäinen 3vk
Talvisalama: Kirjoituksesi oli monelta osin kuin omaani. Minäkään en tahdo saada edes pyykkjä paikalleen, ja joku (anteeksi, en muista kuka?) muuttaa ja järkkää ristiäisiä... Meilläkin kyllä ristiäiset ovat tulevana sunnuntaina (vauva tuolloin 3,5vkoa) mutta ne pidetään minun vanhemmillani, joten itsellä ei ole kauheasti laitettavaa...
Samaten pinnani on lyhyt ja tulee karjuttua liikaa näille isommille pikkuisille (meilläkin 3v, noh kohta 4, ja 1,5v). Inhottaa itseä mutta välillä ei jaksa keksiä muita keinoja... Meillä vielä pienempi on ollut vesirokossa nyt viikon, eikä vieläkään ole kaikki kellot ruvella. Joten sisällä on jouduttu olemaan ja välillä tuntuu et pää hajoo! Eilen illalla mies tuli kotiin jo (!) klo 19.00, ja lähti käymään esikoisen kans vähän ulkona. Kun he tulivat, lähdin minä vauvan kans käveleen. 1,5v jäi huutamaan perääni, ja kun reilun puolen tunnin päästä tulin kotiin, huusi hän edelleen. Ja isi ei kelvannut mihinkään kun äiti tuli. Huoh, oli todella virkistävää käydä ulkona kun kotona vastaanotto oli korvia huumaava ;)
Tyttö on kanssa toipunut " synnytysväsymyksestään" . Alkuun hän vain söi ja nukkui, nyt vaatii enempi jo syliä. Jonkinasteisiä masuvaivoja on, piereskelee ja kakkaa paljon, vaikka röyhtäisytkin tulevat pääsääntöisesti syönnin jälkeen. Murisee ihmeellisesti ja pulauttelee aika paljon, ja aina nenän kautta. Onkohan se ihan normaalia? Esikko ei pulautellut koskaan, keskimmäinen hyvinkin paljon ja tämä pieni aika paljon mutta hassusta paikasta... Onneksi on saanut nenänsä tyhjäksi pulautusten jäljiltä ettei ole tarvinnut säikähtää niinkuin viikko sitten. Nenäfriida kyllä tuli hommattua sen jälkeen...
Mutta nyt kuuluu kitinä. Täytyy mennä.
JaaSa ja tyttö sekä pojat
mulla on niin orpo olo!! on niin outoa kun ei ole enää raskaana. ei oo enää mitään odotettavaa.. =/ tuntuu et oisin ollu raskaana kun ei nyt osaa olla ilman isoa mahaa ja liikkeitä :)
meidänki helmi tykkää tehdä pyykkiä.. vaipan vaihdon yhteydessä menee pyyhkeet ja uudet vaatteet, joskus äitin ja isänkin.. puklut tulee omalle tai äidin olkapäälle..
maha vaivoja on.. en vaan tiedä mistä ne johtuu.. pieruja ja muita töräyksiä tulee jatkuvalla syötöllä.. kipristelyjä myös. omaa ruokavalioo oon koittanut miettiä mut en löydä syytä. pitää kokeilla seuraavaksi maidotonta ja hylaa.
dvitamiinista oltiin kahen päivän tauolla mutta ei vaikuttanut mahavaivoihin..
ens vkl on oltava jo yksin vauvan kanssa. mies lähtee hautajaisiin 600km päähän. onneks ei ite tarvii lähteä vauvan kaa sinne!!
kovasti haluisin jo lähteä liikenteeseen vauvan kaa mutten osaa ruokkia sitä istualtaan.. =( imetys onnistuu siis ainoastaan makuultaan. oisko jollain vinkkiä miten vois onnistua??
huomaatteko lapsissanne omia piirteitä? mä oon mielestäni huomannut että tyttö näyttäis samalta kun ite vauvana.. onko se oikeesti yhdennäköisyyttä vai näyttääkö kaikki vauvat samalta?
musta on outoa kun ihmiset kehuu toistensa lapsia, voi kun on söpö ja ihana ja niin kaunis jne.. sit " pitää" ite sanoo takasin sitä samaa vaikkei sitä edes oikeesti tarkota! oma lapsi on kuitenki kaikista söpöin ja ihanin ja kaunein, miks pitää jauhaa potaskaa? en voi tajuta!!
eniten ehkä ärsyttää se et joutuu ite kehumaan vaikkei tahtois. ei toiselle voi sano vaan kiitos, olen samaa mieltä että lapseni on todella kaunis.
kyllähän vauvat voi olla söpöjä muutkin kuin omat, mut musta tuntuu et ihmiset kehuu toisten lapsia saadakseen kehuja omalle lapselle.. ihn pöljää. oma vauva, kaunein vauva..
meenpä ihmettelee päivien viemää, sekin sarja yhtä ulapalla kun itekkin!
salsa ja helmi 3viikkoo 2päivää
JaaSa: Kiva, että on *kohtalotovereita*. Vaikka eihän se kyllä oikeasti kivaa ole, että päivät ovat lähes kaaosta ja pinna kireällä =/ Olen nyt todella yrittänyt muutaman päivän rauhallisesti suhtautua kaikkiin poikien keksimiin kriiseihin (niitähän riittää, kun mustasukkaisuus purkautuu riehumisena jne.). Ja muutenkin yritän olla rauhallinen. Vielä pitäisi saada enemmän kahdenkeskistä aikaa esikoisen kanssa. Hän kun ei ole ns. tunteitaan näyttävä eli sylissä olija ei ole koskaan ollut. Siihen häntä on pitänyt oikein opettaa...
Salsa: Minä olen sitä mieltä, että vauvat paukuttelevat, röyhtäilevät ja puklaavat aina jonkin verran. Eli kaikkia mahanpuruja ei voi koskaan poistaa. Vauvojen suolisto kun kuitenkin on tavallaan kehittymätön ja harjoittelee koko ajan... Hyvähän se toisaalta on, että kuplat tulevat paukkuna ulos =O Toiset vauvat imevät enemmän ilmaa syödessään, toisten masu on herkempi jne. En oikein usko, että sellaista vauvaa onkaan, joka ei mahaansa hiukan itkisi. Tai paukuttelisi. Tai pulauttelisi. IMETTÄMISESTÄ... Itse imetän pääasiassa istuen. Kokeile vaikka niin, että imetät ennen kuin vauva on aivan raivona nälästä, niin voit hakea helpommin asentoa etkä itse hermostu tilanteesta. Minä käytän yleensä tavallista tyynyä (tai useampaa) vauvan alla parantamassa asentoa. Ei tarvitse istua ihan kyyryssä... Selän takana pidän myös tyynyä. Voit ottaa vauvan syliisi *normaalisti* tai sitten niin, että vauva kainalossa (kaksosia kait usein yhteisimetetään niin, että vauvojen jalat äidin kainalossa ja päät vastakkain). Yritä olla rentona. Vauva vaistoaa, jos jännität ja voi hermostua itsekin. Risti-istuntaakin voi kokeilla, jos se tuntuu tukevan vauvaa paremmin. Varmasti muutkin voivat kertoa omia kokemuksiaan ja konstejaan. Mikä sopii yhdelle ei sovi toiselle =P
Neiti täällä tapaa pitää örinää, turinaa, korahtelua, purlutusta, ähinää... Minä muuten annan tälle vauvalle Rela-tippoja. Siis maitohappobakteereja. Söin itse raskausaikana maitohappobakteereja ja jatkan edelleen. Sain heti aluksi rintatulehduksen ja siksi aloitin vauvallekin (antibiootin vuoksi). Nyt jatkan niitä, kun kuvittelen, että helpottaisi hiukan masupuruihin. Siitä kait montaa mieltä. Esikoisella kokeilin Cuplatonia, mutta mielestäni sillä ei ollut mitään vaikutusta. Kakkonen sitten *pärjäsi* ilman... Eilen typy sitten useaan kertaan hymyili. Äitinikin sai siitä osansa ja olimme aika vakuuttuneita, etteivät nuo hymyt olleet pelkkiä *refleksejä* ja mahanväänteitä. Lisäksi typy selvästi jo seuraa katseellaan liikettä. Siis liikkuvaa esinettä, joka nyt vielä on lähinnä kasvot =) Kovasti on muutenkin alkanut olemaan eläväisempi ja seurailee/on hereillä pitempiä pätkiä. Ihan kuin toinen haluaisi jo keskustella, vaan eipä sieltä vielä mitään tule...
Nimiäisiin on nyt kukat tilattu. Tarjottavat päätetty. Pöytäliina lainattu. Vielä on siis siivottava, hommattava kuoharit, tehtävä ne tarjottavat, ostettava kynttilät ja servetit, silitettävä liinat ja vaatteet... ja... ja...
Nyt taas mammaa viedään...
TalviSalama + Tiitiäinen 3,5vk
Okei, no nyt voin sanoa, että tämä kaksosarki on AIVAN KAMALAA! Aluksi oli helppoa, kun vain söivät ja nukkuivat. Nyt vain syövät ja kitisevät. Hyvä jos päivän aikana edes kerran nukkuvat kunnolla. En tiedä mikä vaivaa. Ainakin mahavaivoja on. Peppu rytisee jatkuvasti vaikka aina röyhtäytetään, annetaan Cuplatonia ja Relatippoja. Yöllä on ollut yksi syöttö molemmilla, mutta siinä sitten kestääkin 2h. Ja kun tässä vielä pitäisi kovasti järjestää ristiäisiä (kotona ens lauantaina), joihin tulee yli 20 henkee.
Ja sitten kun minä olen vielä hemmetin kipeä! Eilen lääkärissä todettiin ärhäkkä korvatulehdus ja alkava poskiontelotulehdus. Antibiootteja on jo mennyt, mutta nyt on räkä mennyt jo otsaonteloonkin! Kipuja on ihan kiitettävästi, eikä Panadol paljon lohduta. Kuume tulee ja menee. Toinen sierain koko ajan täysin tukossa, eikä sitä aukaise edes Nasolin.
Ja sitten kaupan päälle esikoinen (3,5v) on alkanut vaatia huomiota, mitä " kivoimmilla" tavoilla. Esim. kiljahtelee ja huutaa vähän väliä, vaikkei ole mitään hätää eikä asiaa. Tekee kiusaa kaikilla tavoilla, eikä tottele mitään. Tai sitten parkuu ja parkuu jostain älyttömästä (tänään ties miten kauan, kun laitoin joululauluja soimaan, eikä hän halunnut). Voi ihanuutta.
Kiitos ja anteeks tämä purkaus...
Alia ja marinapojat ja huutajatyttö
Voi kun teidän muiden arki kuulostaa niin tutulta!
Meillä pikkumies syö hyvin ja nätisti ja pärjää pelkällä rintamaidolla. Sylissä viihtyy hyvin, mutta sänkyyn jätettäessä meinaa aina herätä. Yöt menee syödessä noin tunnin välein, mutta rinnalle nukahtaa ja samassa sängyssä sitten koisataan aina aamuun saakka. Itsekin saan aika hyvin siinä nukuttua. Päivät vähän hankalampia. Valvoo tuollaisia neljän tunnin pätkiä ja esim. nyt on vasta toisilla päikkäreillään... Hyväntuulinen on sylissä ja välillä sitterissäkin jaksaa hetken katsella. Eihän tässä mitään hätiä, mutta välillä olisi kotiaskareitakin hoidettava ja toisten lasten kanssa touhuttava. Keskimmäinen 3v on vähän kytättävä vauvan kanssa. Esikoinen 5v on hienosti vauvan kanssa, mutta kaipaisi selvästi enemmän aikaa. Sitten sitä kokee itsensä maailman huonoimmaksi äidiksi ja soppa on valmis! Ja vielä kun on rankasta alusta selvitty hienosti, niin ei täällä kotona/kavereille kehtaa edes sanoa, että on poikki tms. Ja sen verran voisin valittaa, että tuo ukkokulta on ottanut tän isyysloman todellakin loman kannalta = (. Pari kertaa on isommat vienyt kerhoon, mutta melkeimpä siinä se apu. Esim. tänään on ollut vissiin tunnin tässä kotosalla meidän kanssa. Muutenkin tuntuu jotenkin, että pelkää vauvaa alun jälkeen. Sanoi itsekin, että kuuntelee hengitystä jne. Tottahan se on, että noin pieni vauva on vielä täysi kiinni äidissään, mutta... Kertaakaan ei ole vaihtanut vaippoja, vaatteita... Sylissä pitää hetkittäin. Kuulostaa näin kirjoitettuna tosi kurjalta, mutta eiköhän tämä tästä. Huomenna sydämen ultraääni kontrolli ja isyyden tunnistus. Josko tuo ukko huomenna pysyisi matkassa = ).
Isommat nyt kylvyssä ja pienin kuorsaa sitterissä.
Effica ja Pyry 3 viikkoa 2 päivää
Meillä on tänään ollut tiheän syömisen päivä. Aamuyöstä alkoi ja maitoa on pitänyt saada 1-1.5h välein. Muutenkin väsyttää, tänään olen itsekin nukkunut kolmet päikkärit. Onneksi mies tulee perjantaina kotiin ja ensi viikko onkin isyyslomaa. Ihanaa, mies saa hoitaa osan syötöistä ja yhdeksi yöksi menen äidillleni esikon kanssa nukkumaan.
Meillä mies osallistuu hyvin lasten hoitoon, tosin on viikot pois mutta viikonlppuisin sitäkin aktiivisempi. Tai pakko kait hänen on osallistua kun olen tälläinen pirtthirmu joka " velvoittaa" osallistumaan. Meillä myös siivotaan yhdessä isompi siivous viikonloppuisin.
Alia, Rela-tipat sisältävät kookos- tai jotain muuta öljyä (nyt väsyttää niin paljon etten muista mitä öljyä se oli) ja useilla juuri se on aiheuttanut masuvaivat. Kannattaa jättää hetkeksi pois ja katsoa onko vaikutusta.
MA ja Veeti 3.5vko
Kiirettä pitää täälläkin, ei ole pahemmin ehtinyt kirjoittelemaan. Meidän neiti täyttää lauantaina jo 7 viikkoa, etuajassa kun syntyi vähän. Leikkauksesta alan jo toipua ihan kohtuullisesti. Maha kuitenkin vieläkin jotekin ruma ja turvoksissa:( Kaikki sujunut oikein mallikkaasti vauvan kanssa, yöt meidän tyttö nukkuu todella hyvin. Nukahtaa yhdeltätoista, syö viideltä ja herää siinä 9-10 maissa, joten itsekin saa nukuttua ihan mukavasti. Mutta: SILTI VÄSYTTÄÄ niin monesti. Kai se on tämä pimeä, joka väsyttää. Päivät vauva onkin sitten hereiilä, nukkuu vain yhdet kunnolliset noin neljän tunnin unet keskellä päivää! Hyvä näin! Meillä ristiäiset viikonloppuna, joten leipoa pitäisi, ja samalla huolehtia noista kahdesta vanhemmasta lapsesta. Isäntä paahtaa uraputkessa ympäripyöreää päivää, joten aika yksin olen tätä härdelliä hoitelemassa. Nyt suihkuun, palaan joskus paremmalla ajalla. Pitää keretä nukkumaan!!!
_Sisel
Meille synyti su iltana tyttövauva. 4190 g ja 52 cm.Ultran mukaan viikko sit 3400 g ja poikaa ennustettiin, mukava yllätys nyt mulla kaks poikaa ja kaks tyttöä. Vko oli 40+6.
Kirjoittelin kun oli supistuksia ollut monta päivää mut aina loppui yöksi.No sit lähtikin niin vauhdilla et meinas taju lähtee. Heti tiesin et nyt on kiire kun taukoa ei meinannut olla. Karsee tunne.
Onneks oltiin kotona ja oli pyhä ja mies kotona. Sairaalaankin lyhyt matka.
Olin 8-9 cm auki ja suoraan saliin. Luulin etten ehi mitään puudutusta ja pelkäsin kauhulla kun supistukset oli järkkyjä. Ehdin saamaan kuitsekin spinaalin ja otin ilokaasua. 2h salissa ja vauva syntyi. Ja ultra oli kuin olikin väärässä ja tyttö tuli. Nyt mulla on kaks tyttöö ja kaks poikaa.
Eilen keskiviikkona kotiuduttiin!
Kirjottelen synnytyskertomuksen myöhemmin.
Onnea Kirsikalle pikku neidistä!
Meillä on esikon kanssa kotipäivä. Neiti on kolme päivää viikosta tarhassa ja loput kotona. Eilinen väsymys on onneksi menneen talven lumia, Veeti söi yöllä normaaliin tahtiin mutta syöttöihin menee vain 15min eli pääsen äkkiä takaisin nukkumaan ja unta kertyy enemmän.
Esikon kanssa askarreltiin vinopino joulukortteja. Neidillä on pientä mustiasukkaisuutta havaittavissa mökötyksen muodossa. Tuntuu loukkaantuvan herkästi jos homma ei mene niin kuin hän haluaa. Syyksi riittää mikä tahansa... Tänään on kyllä mennyt tosi kivasti. Pikkuveikkaan ei kohdistu mitään ihmeempää, päinvastoin ilahtuu kovasti kun veikka herää ja kovasti halipusuttelee.
kohta lähdetään mummille jossa odottaa valmis ruoka - ihanaa.
MA ja Veeti 3.5vko ja isosisko 4v.
eli pikkuinen neitokainen 2,5 vkoa on täysin vaivaton, mutta esikoisen 2,5 v kanssa palaa käämit. Erityisesti päiväunet on ihan mahdoton show. Nytkin just meni hermot, mut kuin ihmeen kaupalla poika rauhoittui sänkyynsä ja nyt nukkuu. Ei pitäis alkaa raivota heti, mut kun tuntuu, että mitää asiaa ei saada hoidettua ilman jatkuvaa vastustelua. Pitäis olla pitkämielisempi ja ymmärtäväisempi, mut toisaalta en voi kyl antaa kaverin rellestää ihan miten vaan sillä varjolla, että talossa on uusi vauva.
No nyt kuuluu kehdosta tuhinaa ja aion kyl itsekin mennä päikkäreille, kun kerran tilaisuus on.
Kuulumisiin, Lempi
Laitetaanpas pinoa pystyyn.
Meille ei kuulu mitään kummempaa, poju lähinnä syö ja nukkuu. Aamu-ja iltatoimien yhteydessä seurustellaan enemmän ja illalla tankkaillaan tiheämmin. Öisin eka pätkä tuntuu menevän 3h unilla ja sitten syödään 2h välein.
Devitol tipat aloitin perjantaina, tosin olen aloittanut ekstra varovasti -ekat neljä aamua olen antanut vain yhden tipan, huomenna nostan kahteen ja siillä taas muutaman päivän jne. Mitään masuoireita en ole vielä huomannut. Olen lokakuisten kuulumisia lueskellut ja noin 3-viikon kuluttua lasketusta ajasta se koliikki tuntuu iskevän - eli tässä kuullostellaan kovasti miten tulee käymään. Veeti on myös alkanut pulauttelemaan hieman. Esikkohan oli oikea pulauttelijoiden prinsessa ja olenkin ihmetellyt, kun poitsu tuntuu olevan ihan eri maata. Saapa nähdä lisääntyykö tuosta.
MA ja Veeti 3 vkoa tasan