Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Australia tietäjät

Kylmästälämpimäääänn
26.03.2023 |

Kiinnostaa paljon vuokrat maaseudulla? Tiedän, että joissain kausityöpaikoissa on asunto, mutta jos jää pidemmäksi aikaa.
Millaiset palkat siellä on?
Näin jossain työpaikkoja joissa kananmunan kerääjä sai euroissa 10 e tunti.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
01.04.2023 |
Näytä aiemmat lainaukset

10 euroa tunti eli about 16-17 dollaria on alle minimum wage joka on 21 dollaria eli about 13 euroa. Eli ei ainakaan tuollaista duunia kannata!

Maaseudun kausityöstä voi saada mitä vaan tuon 21 ja jopa 40 dollarin välillä, riippuu niin paljon puhutaanko esim. lehmien lypsystä, hedelmien poiminnasta vai vaikka traktorin ajosta. Realistista on odottaa jotain 22-28 dollarin välillä per tunti perustyöstä maalla.

Average palkka näyttää googlen mukaan olevan 35 dollaria per tunti normaalista kokoaikaisesta työstä.

Vuokrasta... käytännössä vuokra-asuntoja ei ole landella (tai muuallakaan), tai on, mutta kiven alla. Täällä on kaikkien aikojen vuokrakriisi, ihmisiä jäänyt kodittomaksi ja muuttaneet asuntoautoihin leirintäalueille kun vuokra-asuntoa ei irtoa, hinnat ovat älyttömiä ja kriteerit vuokralaisille vielä hullumpia: varaudu tekemään essee entisistä työpaikoistasi ja vuokra-asunnoistasi ja näiltä myös suositukset, kilpailemaan pahimillaan satojen muiden hakijoiden kanssa ja maksamaan joskus jopa 6 (!) kuukautta vuokraa etukäteen. Vuokra maksetaan kerran viikossa ja vuokrailmoituksissa hinta per viikko. Itse maksan nyt 280 dollaria viikossa kolmen huoneen vanhasta talosta isolla pihalla pikkukaupungissa. Hinnat yleensä 250-500 per viikko maalla. Jos saat majoituksen työn kautta ne ovat yleensä shared house muiden työntekijöiden kanssa ja huomattavasti halvempia.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: seitsemän yhdeksän yhdeksän