Vauvan tukkoinen nenä aamuisin
Hei, meillä 3kk vauvalla rupeaa nenä rohisemaan aamuyöstä ja paranee puoleen päivään mennessä. Tätä on jatkunut nyt reilun viikon. Tuntuu että sisäilmassa on jotain mikä tämän aiheuttaa. Eilen tein suursiivouksen makkariin, mutta sama rohina tänäaamuna. Onko kenelläkään kokemuksia vastaavasta? Mikä on auttanut? Suolatippoja ollaan laitettu aamuisin.
Kommentit (4)
Sipulipussia käytti myös ystäväni. Varmaan ihan toimiva kikka.
Meillä on vauvasta asti menny lapsilla nenät yöllä tukkoon. Siihen on auttanut kun illalla ennen nukkumaanmenoa suihkauttaa molempiin sieraimiin baby mistiä ja imaisee räät pois nenä fridalla tai baby vacillä tms. Talvella pitää imeä joka ilta vaikkei olisi mitään flunssaakaan, kesällä harvemmin. Johtuu varmaan kuivasta sisäilmasta. Neuvolasta sanottiin että normaalia, pienillä on ahtaat sieraimet.
jos vika oisi sisäilmassa, niin nenän tukkoisuus olisi ympärivuorokautista.
Petivaatteiden pesussa käytetty liikaa pesuainetta/hajusteellista pesuainetta, jolle vauva on herkistynyt?
pesukone ei huuhtele pyykkejä kunnolla ja pyykkeihin jää pesuainejäämiä?
vauvanpedin patjamateriaalista erittyy jotain ärsyttävää?
vauvanvaatteissa pesuainejäämiä?
siitepölyallergia?
Jos on jatkunut viikon, kyseessä lienee nuha eikä sisäilmaongelma. Varmasti hyvä siivota toki perusteellisesti muutenkin. Vauvalleni kokeilin höyryhengitystä (varoen ettei liian kuumaa, itse mukana hengittämässä), pilkoin sipulia yöksi sängyn viereen pitämään nenää auki, käytössä oli myös nenä-Frida, mutta siitä ei oikein pitkäaikaista apua toki saanut. Tuo sipuli ehkä oli paras vinkki. Sängyn päätyä myös kohotettiin hieman.