Oudot oireet - MS-tauti?
Olen 33-vuotias ja kärsinyt oudoista oireista tammikuusta asti. Vaivani alkoi iskiasoireilla. Selkä oli kipeä ja kipu levisi lopulta oikeaan jalkaan. Sain kipulääke- ja relaksanttikuurin, joka auttoi parissa päivässä. Parin päivän päästä ilmaantui kovaa lihasvärinää, joka alkoi pakarasta ja levisi kaikkialle kehoon. Välillä nykäyksiä on myös silmäkulmassa, huulessa ja nenänpieluksissa. Pelkäsin kovasti ALSia tässä vaiheessa. Kivuista eteenpäin meni neljä päivää kun oikea jalkani meni heikoksi ja pökkelömäiseksi. Tuntohäiriöitä oli ulkoreidestä päkiöihin ja kantapäähän. Käveleminen oli todella vaikeaa melkein kaksi kuukautta. Kävin näihin aikoihin työterveydessä, koska olin myös psyykkisesti aivan loppu ja olinkin neljä viikkoa sairaslomalla.
Nyt kuukausia myöhemmin jalkani on normaali, mutta elohiiriä on ympäri kroppaa jatkuvasti levossa. Kihelmöintiä, pistelyä, pulputusta ja outoja tuntemuksia on kaikissa raajoissa ja välillä päänahassakin ollut nyt viikon. Myös viikon ajan koko oikea käsi on tuntunut tosi oudolta. Tavallaan voimattomalta, mutta pystyn silti puristamaan esimerkiksi normaalisti. Tavallaan tuntuu siltä, että lapa olisi jumissa, mutta silti tuntuu kummalliselta ja siltä, kuin olisin urheillut tällä kädellä. Olen yrittänyt lepuuttaa kättäni. Pistelyt ovat lisääntyneet nyt kahtena päivänä ja lisäksi varpaissa ja sormissa on kipua.
Minulla on taipumusta hypokondriaan ja sairauspelkoon ja pelkään kovasti ALSia. Tiedostan, että oireeni voivat olla psykosomaattisiakin, koska olen myös kova stressaamaan. Mutta mietin myös MS-taudin mahdollisuutta. Vihoviimeinen asia toki on googlaus, mutta luin myös MS-taudin yhteydestä alhaiseen D-vitamiiniin ja minulla todettiin 2021 D-vitamiininpuutos kun selvitettiin kovien kipujeni ja väsymyksen syytä. Arvoni oli 31 kun viitearvon alhaisin raja on 75. Kolmen kuukauden kuluttua sain sen nostettua 62 kun söin 100 mikrogrammaa D:tä päivässä.
Olen aika väsynyt näihin oireisiin ja laitoinkin terveysasemalle viestiä ja pyysin päästä lääkärille toivottavasti lähiaikoina saan ajan.
Löytyykö kokemuksia tai vertaistukea? Pää käy aivan kierroksilla näiden takia.
Kommentit (11)
Mietin sitäkin, teen istumatyötä kotona läppärillä ja välillä huomaan istuvani hartiat korvissa. Eli varmasti voi hyvin olla sitäkin. Koko käsivartta suorana pyörittäessä lihaksista kuuluu poksahtelua. Kai joku hartia/lapajumi voi säteillä olkapäästä hauikseen ja siitä ranteeseen ja sormiin voimattomuutta aiheuttaen :/
T: AP
Vierailija kirjoitti:
Mietin sitäkin, teen istumatyötä kotona läppärillä ja välillä huomaan istuvani hartiat korvissa. Eli varmasti voi hyvin olla sitäkin. Koko käsivartta suorana pyörittäessä lihaksista kuuluu poksahtelua. Kai joku hartia/lapajumi voi säteillä olkapäästä hauikseen ja siitä ranteeseen ja sormiin voimattomuutta aiheuttaen :/
T: AP
Menepä siis hierojalle. Jos auttaisi sullakin.
Pyörittele raajoja ja venyttele nyt ennen kuin menet hierojalle. Käy myös vaikka kävelyllä. Liikaa ei kannata ettei mene pahemmin jumiin jos et ole aikaisemmin tehnyt.
Veikkaan yläselän ja niskan jumia josta johtuu mm. käsien oireet. Alaraajojen oireet sopii esim. välilevynpullistumaan lannerangassa joka painaa iskiashermoa. Puretko hampaita yhteen tai narskutatko hampaita yöllä? Itsellä narkuttaminen pahentaa niskajumia ja aiheuttaa oireita kasvoissa.
Oireet myös pahentaa tuo pelkosi ja ahdistuksesi. Aiheuttaa lisää lihasjumeja.
Elohiireen voit kokeilla magnesiumia. Fyssarilla/osteopaatilla käyntiä suosittelen myös.
Mulla oli samaa, mutta mitään ei löytynyt. Kesti vuosia ja nyt ne lihasnykinät kadonneet. Yksi mahdollisuus oli altistus homeelle ja sädesienelle. Nyt tilalla puutuminen kaikissa jäsenissä. Yhtenä oireena oli hirvittävät hermokivut mm. vedestä ja kädet kipuili aivan kamalasti ihan vain käsiä pestessä. Raunaydin oireyhtymä löydettiin (varpaat menee sinimustiksi ja valkoisiksi). Nyt puutumisista katsotaas taas enmg (kidutus), joka oli 7v sitten normaali. Lisäksi on yliliikkuvat nivelet ja syke 45(en ole urheilija vaan bmi yli 40) yms. erikoisia oireita, joista epäillys eds, mutta sitäkään en saanut diagnoosiksi.
Minulla oli aivan samanlaisia oireita reilu 10 vuotta sitten, alkoi selkäkivusta kun kannoin ja imetin refluksivauvaa. Oireita oli lopulta ihan hurjasti, kaikkea tuollaista kuin kuvasit ja muutakin, jaloista kasvoihin.
Tutkittiin kovastikin, aivot kuvattiin, kaikki kliiniset testit, hermoratatutkimukset. Mitään ei löytynyt. Oireita kesti vuosia, tosin pahimpia ehkä vajaa vuosi. Edelleenkin saattaa tulla jos on joku paikka jumissa tai joskus kun on flunssa.
Minulla on yliliikkuvat nivelet ja usein selkä jumissa ja muutenkin täytyy pitää lihaskunnosta huoli että paikat pysyy kohdillaan. Paras arvaus lääkäreiltä oli että selkä oli niin jumissa. Ja olen myös kova murehtimaan, ja sitä voi herkistyä kun kuulostelee itseään koko ajan, ja se voi sitten vahvistaa oireita, kuten kihelmöintiä.
Yritä siis olla murehtimatta liikaa. Toki lääkärillä voi käydä ja siellä sitten poissuljetaan tauteja kuten se MS.
Tsemppiä!
Kiitos kaikille kommenteista! Toivon että kyseessä on vain jumit, täytyy tosissaan alkaa liikkumaan taas ja parantamaan lihaskuntoa. Varaan ensi viikolla ajan hierojalle ja toivon kyllä myös lääkärin aikaa, mutta ei tämä niin akuuttia kyllä ole että menisi vakavimpien ohi.
Toki menet lääkäriin ja tutkimuksiin. Mutta apua voit saada myös hieronnasta fysioterapiasta vyöhyketerapiasta. Voit käydä myös osteopaatilla kiropraktikolla tai hermoratahierojalla. Toivotaan että syy ja apu löytyvät.
piikkimatto ja magnesium kehiin, kuten moni muukin sanonut voi olla paha niskajumi kyseessä. Onko joku stressaava tekijä elämässä joka voisi nyt voimistaa paniikkioireilua( nämä tuntuu ihan todelliselta, kokemusta on eli en väheksy asiaa)? Venyttelyä ja niskahartiajoogaa testiin( löytyy ihan youtubesta ja suomeksikin). Tämä rauhoittaa myös ylikierroksilla käyvää mieltä.
Mulla oli hiukan vastaavia oireita 10v sitten. Olipa vielä kovin pitkäänkin, kun en keksinyt mistä johtuvat. Lopulta osasin yhdistää jumissa oleviin hartioihin. Oli paikat niin jumissa, että verenkierto oli heikentynyt raajoista toispuolisesti. Helpotti huomattavasti kun kävin hierojalla.