Jos saa töitä niin että työ alkaa vasta 1.6 pitääkö siihen asti noudattaa sitä aktiivimallia??
Jos siis saa töitä mutta työ ei ala ihan vielä niin pitääkö työn alkuun asti hakea 4 paikkaa kuukaudessa? onhan se työn hakeminen ihan pelleilyä ja rekryjen ajan haaskausta kun ei voi niitä mahdollisia tarjottavia muita töitä sitten kuitenkaan ottaa vastaan kun on jo työpaikka.. onko kenelläkään kokemusta asiasta? Miten jos on osa-aikatyö niin miten se sitten vaikuttaa aktiivimalliin?
Kommentit (21)
Pitää. Itselläni sama juttu. Osa-aikainen työsuhteeni kokoaikaistetaan kesän jälkeen, mut silti pitää hakea töitä. Hullun puuhaa.
Vierailija kirjoitti:
Pitää. Itselläni sama juttu. Osa-aikainen työsuhteeni kokoaikaistetaan kesän jälkeen, mut silti pitää hakea töitä. Hullun puuhaa.
No ohhoh. Naurettavaa!
Vakituisessa, mutta osa-aikaisessa työssä täytyy ilmeisesti tehdä noita hakemuksia joka kuukausi. En tiedä saako hakemuksien määrään vaikuttaa, riittääkö vaikka 1kpl/kk . Mutta on haettava sitä työtä mistä saa täydet tunnit. Miksi? Ne sellaiset työpaikat on harvinaisia nykyisin.
Pitääkö ottaa kaksi osa-aikaista työtä?
Montako työpaikkaa teidän osa-aikaisten on haettava kuukaudessa? Ja jos on osa-aikainen työ niin onko sen haettavan työn oltava kokoaika työ? Vai voiko hakea osa-aikaisia myös?? On kyllä rasittavaa että työssäkäyviä ihmisiä kyykytetään. Luulisi että riittää kun on edes jotain töitä eikä lusmuile!
Vierailija kirjoitti:
Joo pitää[/quote
Ainakin mä sain puhelimitse määräyksen hakea kahta työpaikkaa - siitä huolimatta, että olin aloittamassa vakituisessa työsuhteessa kahden viikon päästä.
Pidin tuota määräystä aivan älyttömänä. Sitäkään ennen en ehtinyt olemaan työttömänä kuin 1,5 kk. ]
Haet vain parempia paikkoja kuin se minne olet menossa
Vierailija kirjoitti:
Haet vain parempia paikkoja kuin se minne olet menossa
Mun alalla ei taida parempaa paikkaa ollakaan kun se minne olen menossa 😅
Tätähän ne halusi. Tässä mukavasti tuhlataan työnantajien aikaa hakemuksilla ja haastatteluilla jos on jo työpaikka tiedossa. Voi jopa keretä saada karenssin. Sillähän ei tosin merkitystä olisi jos on menossa muutenkin töihin.
Eihän tuossa ole mitään järkeä. Mutta eihän niitä hakemuksia tarvitse todistaa mitenkään, kuin että kertoo hakeneensa? Katsot saman alan firmoja tai vastaavia, ja kirjoitat työkkärin sivuille että laitoin 17.3.23 avoimen hakemuksen firmoihin X ja Y.
Osa aikaisena joudun hakemaan yhtä paikkaa kolmessa kuukaudessa tai pyytää nykyiseltä lisätunteja. Todisteita tästä kyselystä ei ole tarvinnut antaa. Tavoitteena on että työllistyisi kokoaikaisesti jottei olisi enää työkkärin listoilla. Tähän varmasti kävisi myös että ottaisi toisen osa aikaisen työn.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Joo pitää[/quote
Ainakin mä sain puhelimitse määräyksen hakea kahta työpaikkaa - siitä huolimatta, että olin aloittamassa vakituisessa työsuhteessa kahden viikon päästä.
Pidin tuota määräystä aivan älyttömänä. Sitäkään ennen en ehtinyt olemaan työttömänä kuin 1,5 kk. ]Miksi tässä mennään ääripäästä toiseen, joitakin vuosia sitten työkkäri soitti tasan kerran ja jätti sen jälkeen täysin oman onnen nojaan. Nyt sitten ihan överiaktiivisia tilanteessa, missä ei enää tarvitsisi.
Kirjoita työhakemukseen, että voi olla töissä vain 31.5. asti, tai sen jälkeen osa-aikaisena jotain 5h tai mitä jää vaille kokoajasta.
Jos on kesätyö 30h/vk niin silloin ei kai tarvi hakea muita paikkoja kun ei saa osittaista työkkärikorvausta?
Vierailija kirjoitti:
Jos on kesätyö 30h/vk niin silloin ei kai tarvi hakea muita paikkoja kun ei saa osittaista työkkärikorvausta?
Miksi ei saa? Eikö soviteltua päivärahaa saa aina kun viikkotyötunnit ei riitä? Se oli jotain jos on enintään 80% kokoaikatyöajasta. On vaan oltava työkkärin kirjoilla. Ja tehtävä x määrä hakemuksia joskus. Äsh en osaa selittää..
Tottakai pitää. Toisaalta ihan tyhmää, mutta toisaalta ihan ymmärrettävää. Koska ethän sinä NYT vielä työsuhteessa ole
Mun tyttö päätti olla hakematta soviteltua päivärahaa, koska tykkää niin kovasti vakituisesta osa-aikatyöstään.
Mä oon ottanut itseni työkkärin kirjoilta pois aina kun osa-aikatyötä. Silloin ei vaaraa et pitäisi hakea turhaan työpaikkoja.
Onhan tää jotenkin älytön tilanne, tytär siivoaa osarina tällä hetkellä, tosi vähän tunteja. , sai onneksi nyt paljon paremman ja varmemman vakityön kaupungilta, alkaa 2.5. Työn saaminen varmistui jo helmikuun alussa. Samana päivänä otti ittensä pois työkkärin kirjoilta. Jos ja kun moni tekee noin, nii täähän vääristää tilastojakin
Joo pitää