Mitkä lastenohjelmien tai - kirjojen hahmot ovat olleet suosikkejasi?
Ainakin Katto-Kassinen oli yksi oma suosikkini. Joku niissä kirjoissa veti puoleensa. Kiehtoi kauheesti myös se Katto-Kassisen koti siellä katolla. Se tuntui niin kodikkaalta.
Laitan tuonnempana lisää suosikkejani, jos nyt muutkin laittais omiaan.
Tämä on vastaveto sille inhokkiketjulle.
Kommentit (17)
Pelle Hermanni. I ha na. En ymmärrä miten Hermannia niin paljon mollattiin siinä vastakkaisessa ketjussa. Käsittämätöntä. Söpö ja kiva pelle, maailman paras.
Kössi kenguru, Rasmus Nalle, Muumi, Pikkunalle Colargol, Luppakorva, Pikkuaasi ja pikkusiili hunajasienten perässä.
Vierailija kirjoitti:
Rosvo Rudolf
Kuningas Rollo
Ja nämä tietty.
Kallen kiipeilypuun isoisä.
Mikko Mallikkaan isä.
Kössi Kenguru
Rasmus-nalle
Pöperömaija (nimensä takia jäänyt mieleen).
Kapteeni Haddock.
Viisikon Pauli.
Anni Polvan Tiina-kirjat. Barksin ja Rosan Aku Ankat. Saimme häälahjaksi ystävättäriltäni kolme paksua Disney kirjaa:Minä Aku Ankka, Minä Roope Ankka ja minä Mikki Hiiri. Em. piirtäjien parhaimmistoa. Vuosi oli 1979.
Ne DDR:läisten lastenohjelmien hahmot, erityisesti Nukku-Matti tms joita valistuneemmat vanhemmat laittoivat lapset katsomaan kasvattaakseen heistä edistysmielisiä ja tiedostavia sosialistikansalaisia.
Inger Nilsson Peppinä, minulla oli Peppi-peruukkikin. Ja toinen punapää eli Vihervaaran Anna. Suomesta Seljan tytöt, olisin halunnut asua samassa pikkukaupungissa ja samaan aikaan heidän kanssaan.
Vierailija kirjoitti:
Ne DDR:läisten lastenohjelmien hahmot, erityisesti Nukku-Matti tms joita valistuneemmat vanhemmat laittoivat lapset katsomaan kasvattaakseen heistä edistysmielisiä ja tiedostavia sosialistikansalaisia.
🙄
Ja muuten et sitten tykännyt niistä tarinoista? Animaatio ei kiinnostanut? Olit aika erikoinen lapsi.
Peter Pan, Peppi, Hiawatha, Pelle Hermanni, Ihmemaan Liisa.
Lastenohjelmista mm. Kaikki ponit niistä ihan ekoista My little pony piirretyistä, Michelangelo turtleseista, vaaleanpunainen power rangeri Mighty morphin power ranger sarjasta, Aku Ankka. En nyt jaksa luetella enempää kun niitä on niin monta mutta tuossa oli muutama.
Kirjoista Tuisku kirjojen Tuisku, Pikku Vampyyri kirjojen Rydiger.
Hopeanuolen Riki, Don Rosan Roope Ankka, Simba, Nuuskamuikkunen, Mulan.
Miksi näissä ohjelmissa poikahahmoilla on valta yliedustus ja tyttöhahmot todellakin ovat vain pienessä vähemmistössä? Lisäksi nämä poikahahmot ovat aivan liian usein ADHD-tapauksia, jotka riehuvat, tekevät mitä huvittaa, käyttäytyvät huonosti, eivätkä tottele?
Vaikka Haisuli onkin ilkeä niin tuo se Muumeihin vähän huumoriakin.
Vompelit.